موزه های ارمنستان قسمت 1

موزه های ارمنستان انباری از تاریخ و فرهنگ محلی هستند و مسافران کنجکاو تنها در تور ارمنستان می توانند ده ها گالری متنوع را بیابند. نمایشگاه‌های منحصربه‌فرد از دست‌نوشته‌های باستانی، یافته‌های باستان‌شناسی، اقلام خانگی تاریخی، سلاح‌ها، آلات موسیقی، سکه‌ها و موارد مشابه بخش مهمی از گردشگری ارمنستان را تشکیل می‌دهند.

گالری هنر ملی / موزه تاریخ ارمنستان

میدان جمهوری، میدان هانراپتوتیان، ساختمان 4، ایروان ارمنستان

شناخته شده ترین ساختمان در میدان جمهوری میزبان دو موزه کاملاً برجسته است. گالری هنر ملی و موزه تاریخ ارمنستان. پیش از این، این ساختمان میزبان یک کتابخانه عمومی و یک سالن کنسرت بود. همچنین به عنوان سرپناهی برای یتیمانی که در دوره نسل کشی ارامنه مجبور به فرار از ارمنستان غربی شدند، خدمت کرد.

گالری هنر ملی یکی از بزرگترین موزه های قفقاز است که در سال 1921 به دستور دولت ارمنستان شوروی به عنوان بخش هنری (یکی از پنج بخش) موزه دولتی تأسیس شد. اولین مدیر موزه، نقاش مشهور ارمنی جهان، مارتیروس ساریان بود. این گالری دارای پنجاه و شش سالن است که تعداد زیادی از آثار هنری هنرمندان ارمنی، روسی و اروپایی را به نمایش می گذارد. آثار آیوازوفسکی، سورنیانتز، ساریان، شاگال دوناتلو، رودین، کاندینسکی و سروف در تالارهای متعدد موزه ارائه شده است و بینشی از تاریخ هنر کاربردی تزئینی و هنرهای زیبای ملی از دوران باستان تا امروز ارائه می‌کند.

گالری هنر ملی / موزه تاریخ ارمنستان
گالری هنر ملی / موزه تاریخ ارمنستان

در دو طبقه زیرین ساختمان، موزه تاریخی ارمنستان قرار دارد. این موزه اشیایی از فرهنگ مادی را ارائه می دهد که در قلمرو ارمنستان یافت شده و مربوط به دوره هایی از عصر حجر تا پایان قرن نوزدهم است. این موزه در سال 1920 بر اساس مجموعه‌های انجمن قوم‌نگاری ارمنی قفقاز، ماتنداران اجمیاتسین، موزه آثار باستانی ارمنی نور نخیجوان، موزه آثار باستانی آنی و مخزن نسخه‌های خطی باستانی واغارشاپات تأسیس شد.

این موزه بیش از 400000 اثر از میراث ملی از حوزه های باستان شناسی، قوم نگاری، سکه شناسی را به نمایش می گذارد. موزه تاریخ که در ابتدا موزه-کتابخانه قوم شناسی-مردم شناسی نام داشت، مجموعه های خود را به طور مداوم از طریق خرید و یافته ها در سکونتگاه های باستانی در قلمرو ارمنستان تکمیل می کند.

موزه سرگئی پاراجانوف از موزه های ارمنستان

خیابان اول زوراگیوگ، ایروان، ارمنستان

یک خانه دنج به سبک قدیمی در قلب شهر ایروان از سال 1988 موزه سرگئی پاراجانوف را در خود جای داده است. “سایه های اجداد فراموش شده”، “رنگ انار” (“سایات نوا”)، “افسانه قلعه سورامسکایا” “، و “عاشیک کریب”. اینها فیلم های شاهکاری هستند که برای سرگئی پاراژانوف (Sargis Paradzhanyants, 1924-1990) شهرت جهانی به ارمغان آوردند. ترکیب‌های هنری کاربردی او بُعد دیگری از ابراز وجود او بر انگیزه‌های هنر ارمنی، شرقی و اروپایی است.

مجموعه ها، کلاژهای مسطح و حجمی، طراحی ها، عروسک ها، طرح های فیلم، همه این موارد در خانه-موزه او در ایروان نگهداری می شوند. بخشی از آنها در زمانی که این هنرمند در زندان به سر می برد و بیش از 15 سال از ساخت فیلم معلق بود ساخته شد.

این مجموعه منحصربه‌فرد می‌تواند شخصیت، استعداد و طنز اصیل پاراجانف را به تصویر بکشد و در عین حال مشکلات هنرمندان، فیلم‌سازان و نویسندگانی را که تحت رژیم شوروی زندگی می‌کنند، به تصویر بکشد. خود پاراجانف طرف دیگر فرهنگ ارمنی را نشان داد و خانه-موزه اش کاملاً تجسم او و بینش اوست. بیش از 600 اثر از S. Paradzhanov و همچنین وسایل شخصی و اثاثیه خانه او در تفلیس در این موزه ارائه شده است. این گالری همچنین حاوی نامه‌ها و نوشته‌های متعدد هنرمندان و همچنین نامه‌های A. Tarkovsky، L. Brik، Y. Nikulin، V. Katanyan و دیگر شخصیت‌های فرهنگی است.

در این موزه از اصول هنری و نمایشگاهی خود س. پاراجانف استفاده شده است و بدین ترتیب روح و منش آن مرحوم به وضوح منتقل می شود. به مدت 27 سال، این موزه 64 نمایشگاه در 30 کشور جهان برگزار کرد و نام این هنرمند را در سراسر جهان پر آوازه نگه داشت.

موزه سرگئی پاراجانوف از موزه های ارمنستان
موزه سرگئی پاراجانوف از موزه های ارمنستان

خانه مارتیروس ساریان – موزه های ارمنستان

ایروان ارمنستان، خیابان ساریان 3

خانه-موزه نقاش مشهور ارمنی مارتیروس ساریان یکی دیگر از نقاط کلیدی ایروان است. این موزه در سال 1967 در زمان حیات این هنرمند به دستور دولت ارمنستان تأسیس شد. نویسنده از سال 1932 تا 1972 در این عمارت زندگی و کار کرده است. در آن دوره گالری سه طبقه توسط مارک گریگوریان در نزدیکی خانه وی طراحی و موزه ایجاد شد. خانه این هنرمند یکی از پروژه های الکساندر تامانیان، معمار برجسته ارمنی است و شبیه سبک اولیه معماری «ایروانی» است.

نمایشگاه دائمی واقع در سه طبقه بیش از 300 اثر دارد و به ترتیب زمانی، بازدیدکننده را از سالهای اول تالیف تا آخرین روزهایش هدایت می کند. این مجموعه همچنین شامل آثار معروفی از مجموعه خانواده ساریان است. آتلیه این هنرمند که نویسنده تا آخرین روزهای زندگی خود در آن کار کرده است، برای بازدیدکنندگان نیز باز است.

این موزه در طول سال های فعالیت خود تحت نظارت بسیاری از هنرمندان برجسته قرار داشت. از سال 1383، مدیر موزه، روزان ساریان، نوه ساریان است. این نمایشگاه تنوع هنر ساریان، تسلط بر منظره های روشن و رنگارنگ، پرتره های منحصر به فرد، به تصویر کشیدن زندگی جشن، تصاویر کتاب، و نقاشی های تئاتری-تزیینی را نشان می دهد. هسته اصلی مجموعه های موزه 50 اثری است که نویسنده به گالری اهدا کرده است.

امروزه، موزه اهداف کاملاً مترقی دارد، مانند ایجاد یک پایگاه داده دیجیتالی از آثار نویسنده و انتشار کلمات در مورد او در سراسر جهان. خاطرات و نامه های زیادی در موزه نگهداری می شود که اخیراً در معرض دید مطبوعات قرار گرفته است. این موزه همچنین رویدادهای آموزشی و کنسرت های موسیقی مجلسی را برای کودکان مدرسه ای، جوانان و افراد مسن برگزار می کند تا آنها را با دنیای رنگارنگ و چشم انداز مارتیروس ساریان آشنا کند.

موزه – موسسه ماتنداران

خیابان ماشتوتس 53، ایروان

خانه نسخه‌های خطی باستانی ماتناداران در سال 1959 تأسیس شد. نسخه‌های خطی صومعه ادجمیاتسین اساس مجموعه این مرکز شده است. قدیمی ترین نمونه مربوط به اختراع الفبای ارمنی توسط مسروپ ماشتوتس به سال 5 پس از میلاد باز می گردد.

موزه - موسسه ماتنداران
موزه – موسسه ماتنداران

این موزه – مؤسسه، نمونه های متعددی از نوشته ها و مینیاتورهای قدیمی ارمنی، حدود 23000 نسخه خطی، مستند، کتاب های عتیقه، آثار گرانبها از سراسر جهان را به نمایش می گذارد. همچنین آثاری از مورخان، نویسندگان، فیلسوفان، ریاضیدانان، جغرافیدانان، پزشکان ارمنی باستان و قرون وسطی وجود دارد. بیش از 2000 سند از مجموعه به زبان‌های روسی، عبری، لاتین، عربی، سوری، یونانی، ژاپنی، فارسی و سایر زبان‌ها هستند. برخی از این اسناد به زبان اصلی خود نگهداری نمی شوند اما ترجمه های ارمنی در مجموعه نگهداری می شوند.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی