کلیسا های ارمنستان

ارمنستان به دلیل معماری منحصر به فرد کلیسایی خود در جهان شهرت دارد. از آنجا که مسیحیت برای مدت طولانی وجود داشته است، به طور طبیعی با هویت ارمنی آمیخته شده است و تقریباً بر هر جنبه ای از فرهنگ محلی، به ویژه معماری کلیسا های ارمنستان تأثیر گذاشته است. برخی از برجسته ترین صومعه های ارمنی در دوران قرون وسطی ساخته شده اند. سازه های این دوره دارای ویژگی های متمایزی هستند که به راحتی قابل تشخیص است:

شکل عمودی: کلیساهای ارمنی معمولاً بلند هستند تا عریض. این هم نمادین (رسیدن به آسمان) و هم عملی است. شاید بدانید که ارمنستان مستعد زلزله است. شکل محکم افقی برای محافظت در برابر بلایای طبیعی طراحی شده است.

گنبد نوک تیز: متوجه خواهید شد که بسیاری از کلیساها گنبدی پهن و نوک تیز دارند. گفته می شود که این نشان دهنده مخروط آتشفشانی آرارات بزرگ است، کوه کتاب مقدس که نماد ملی ارمنستان است.

گاویت: بسیاری از کلیساهای قرن 10 و 11 دارای گاویت یا ژاماتون هستند، یک «تالار» از انواعی که معمولاً به ضلع غربی متصل می‌شود و به‌عنوان طاقچه و مقبره استفاده می‌شود. چشمگیرترین گاویت در کلیسا های ارمنستان، در کلیسای نجات دهنده مقدس در صومعه سناهین نصب شده است. این بنا که در سال 1181 تکمیل شد، دارای ستونی از چهار ستون بزرگ مستقل است که در مرکز آن قرار دارند.

مسیحیت در ارمنستان
مسیحیت در ارمنستان

سنگ توف و بازالت: ارمنستان جنگل های کمی برای تهیه الوار دارد، بنابراین اکثر کلیساها (و سایر ساختمان های غیر مذهبی) از سنگ ساخته شده اند. سنگ توف آتشفشانی و بازالت در سایه های طبیعی صورتی، اخرایی و مشکی هر دو معمولا استفاده می شوند. معماران یا با استفاده از ملات مخصوص سنگ زمینی برای اتصال دال ها به یکدیگر، به یک نمای تمیز و مرتب در یک رنگ یکنواخت دست یافتند، یا بلوک های سنگی را به صورت راه راه یا شطرنجی چیدند.

نقاشی‌های دیواری و نقش برجسته‌های حکاکی شده: نقاشی‌های دیواری نقاشی شده و حکاکی‌های سنگی معمولاً برای تزئین درگاه‌ها و فضای داخلی کلیساها استفاده می‌شوند. مانند خاچکارها، نقش برجسته های سنگی معمولاً دارای الگوهای درهم آمیخته انگور و زردآلو هستند.

سنگ‌های خاچکار: «سنگ‌های ضربدری» خاچکار یکی از مهم‌ترین اجزای معماری ارمنی هستند و همیشه می‌توان آن‌ها را در دیوارهای کلیسا یا در اطراف حیاط پراکنده یافت. این لوح های کنده کاری شده دارای کتیبه ها و نقش های زیبایی از خطوط در هم تنیده، انارها و نقش های کتاب مقدس است. خاچکارها برای اولین بار در قرن نهم ظاهر شدند و هنوز هم تا به امروز به عنوان طلسم هایی که نشان دهنده نجات و محافظت هستند استفاده می شود.

معبد گارنی یکی از کلیسا های ارمنستان

این معبد خیره‌کننده و تقریباً کاملاً دست‌نخورده یونانی-رومی دارای یک ستون یونی است که مربوط به قرن اول میلاد می‌باشد. زمانی بخشی از قلعه گارنی بود، این معبد یکی از بهترین کلیسا های ارمنستان است که همچنان حفظ شده است. بسیاری از چیزهایی که باعث بازدید از معبد می شود، که در اصل برای احترام به خدای خورشید میهر ساخته شده است، غروب آن مشرف به رودخانه آزات و کوه های گغام است. این تنها 20 مایل از ایروان فاصله دارد و بازدید از اینجا را آسان می کند.

معبد گارنی یکی از کلیسا های ارمنستان
معبد گارنی یکی از کلیسا های ارمنستان

کلیسای جامع اچمیادزین

آیا می خواهید بازدید از قدیمی ترین کلیسای جامع جهان را در تور ارمنستان خود قرار دهید؟ سپس به ارمنستان بروید و از کلیسای جامع اچمیادزین که از سال 2000 به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و مقر کلیسای حواری ارمنی در نظر گرفته شده است، بازدید کنید. قدیمی‌ترین نسخه کلیسای جامع متعلق به اوایل قرن چهارم است و در زمان پادشاهی تیریدات سوم، زمانی که مسیحیت دین رسمی دولتی ارمنستان شد، ساخته شد. کلیسای جامع، که در طول سال ها تغییر زیادی کرده است، بخشی از مجموعه کلیسای مادری اچمیادزین است. زائران و گردشگران به طور یکسان برای دیدن آثار به اینجا می آیند، که شامل نیزه مقدس است، که اعتقاد بر این است که عیسی مسیح را در حالی که او بر روی صلیب بود سوراخ کرده است، و قطعه ای از کشتی نوح، که به طور سنتی اعتقاد بر این است که پس از طوفان کتاب مقدس در کوه آرارات در نزدیکی آن مستقر شده است.

کلیسای جامع اچمیادزین
کلیسای جامع اچمیادزین

صومعه گغارد

معماری این مکان به اندازه محیط صومعه گغارد خیره کننده است، مجموعه ای دیواری از ساختمان ها که از کنار یک کوه سنگی سرچشمه می گیرند. حتی قبل از مسیحیت، این مکان به دلیل چشمه‌های مقدسی که از دامنه کوه سرچشمه می‌گیرد، از دیرباز اهمیت مذهبی داشته است. ارتباط آن با مسیحیت به پذیرش این دین در ارمنستان به عنوان یک دین ملی در قرن چهارم بازمی گردد. رهبر مذهبی اولیه گریگوری روشنگر، قدیس حامی ارمنستان، در این مجموعه و در غارهای کوهستانی اطراف آن زندگی می کرد. کلیسای اصلی این مجموعه، کلیسای مادر خدا کاتوگیکه است که قدمت آن به قرن 1200 می رسد. بازدیدکنندگان باید چند ساعتی را در اینجا به پرسه زدن در مجموعه بگذرانند تا تأثیر کامل را داشته باشند – و کلیسای غار برجسته آوازان را که از خود صخره کوه تراشیده شده است را از دست ندهید.

صومعه گغارد
صومعه گغارد

صومعه سواناوانک

صومعه سواناوانک یکی از زیبا صومعه‌های ارمنستان برای عکاسی است و یکی از دلایل اصلی سفر به این کشور زیباست. صومعه سواناوانک بر روی دریاچه آبی کریستالی سوان واقع شده است و در منطقه گغارکونیک قرار دارد و قدمت آن به اواخر دهه 800 می رسد. دو کلیسا در اینجا این مجموعه را تشکیل می دهند، هر دو به سبک قرون وسطایی ارمنی مشابه، از سنگ توف سیاه و به شکل صلیب تشکیل شده اند: Surb Arakelots یا کلیسای رسولان مقدس. و سورب استواثمایر، کلیسای مادر مقدس. این منطقه دریاچه کوهستانی چندین استراحتگاه مجاور را نیز در خود جای داده است.

صومعه سواناوانک
صومعه سواناوانک

صومعه نوراوانک از کلیسا های ارمنستان

یکی از دراماتیک ترین مکان های مجموعه های صومعه در ارمنستان صومعه نوراوانک است. چه در طول زمستان برفی و چه در تابستان که دره سرسبز در زیر صخره های قرمز اطراف گسترش می یابد، این سایت به سادگی نفس گیر است. نوراوانک به معنای «صومعه جدید» است و قدمت این مجموعه متعلق به دهه ۱۲۰۰ است که توسط اسقف زوارتنوتس تأسیس شده است. راهب معمار مومیک، که سنگ قبر او نیز در اینجا قرار دارد، تزئیناتی را در سراسر کلیسا اضافه کرده است. در میان آثار مهمی که در اینجا وجود داشت، قطعه ای از صلیب حقیقی بود.

صومعه نوراوانک از کلیسا های ارمنستان
صومعه نوراوانک از کلیسا های ارمنستان

صومعه تاتف

مدرنیته و تاریخ باستان در اینجا در صومعه Tatev ترکیب می‌شوند، مجموعه‌ای که در اصل به اولین دوره مسیحیت برمی‌گردد. یکی از جالب‌ترین اضافات مدرن آن Wings of Tatev است، یک تراموای معلق که به افزایش گردشگری به منطقه کمک کرده است، سود حاصل از آن صرف کمک به بازسازی مجموعه‌ای است که زمانی مورد غفلت قرار گرفته بود. یکی از ویژگی های این مجموعه که در استان سیونیک قرار دارد، کارخانه روغن آن است که روغن مقدسی به نام مورون را تولید می کند که در کلیسای ارامنه برای مراسم مذهبی استفاده می شود.

صومعه تاتف
صومعه تاتف

صومعه گوشاونک

صومعه گشاوانک که در زمینی پر از گل وحشی مشرف به رشته کوه قرار دارد، ترکیبی از معماری رومانیایی و ارمنی را نشان می دهد. قدمت این مجموعه به قرن دوازدهم با ساخت کلیسای ویرجین باز می گردد. برخلاف بسیاری از صومعه‌های دیگر، این مجموعه بدون دیوار است و به ظاهر ساده آن در برابر محیط اطرافش می‌افزاید. این صومعه همچنین به خاطر انبار کتاب خود که با یک برج ناقوس تزئین شده است مورد توجه است.

ویرانه های کلیسای جامع زوارتنوتس

ویرانه‌های کلیسای جامع زوارتنوتس نزدیک به ایروان است و یکی از مهم‌ترین مجموعه‌های مذهبی مسیحیان در سراسر ارمنستان است. ساختارهای عمدتاً ویران شده آن مربوط به قرن هفتم است و ترکیبی چشمگیر از معماری ارمنی، بیزانسی و رومانیایی است. گردشگرانی که به جزئیات توجه دارند متوجه خواهند شد که ستون‌ها و طاق‌های آن الهام‌بخش سبک معماری تاریخی قرن بیستم استالینی-شوروی-ارمنی است که در ساختمان‌های مهم شهرداری ایروان استفاده می‌شود. در حالی که این مجموعه در ویرانه است، هنگامی که با کوه آرارات در فاصله دور در ترکیه مشاهده می شود، به ویژه قابل توجه است و جغرافیا و تاریخ را به یکدیگر متصل می کند.

ویرانه های کلیسای جامع زوارتنوتس
ویرانه های کلیسای جامع زوارتنوتس
به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی