چراغ یونسکو برای «ژئوپارک قشم» و «ارس» سبز شد

عضو شورای عالی ژئوپارک‌های جهانی یونسکو با اعلام این‌که ثبت جهانی ژئوپارک ارس در یونسکو تایید شد، اما در بهار ۱۴۰۲ حکم آن تنفیذ خواهد شد، خبر داد که ژئوپارک قشم نیز کارت سبز یونسکو را دریافت کرد.

علیرضا امری‌کاظمی با اشاره به جلسه شورای عالی یونسکو که در تایلند برگزار شد، به ایسنا گفت: ژئوپارک قشم کارت سبز یونسکو را دریافت کرد و عضویت آن در شبکه جهانی ژئوپارک‌ها به مدت چهار سال دیگر تمدید شد.

چراغ یونسکو برای «قشم» و «ارس» سبز شد
در جلسه افتتاحیه این کنفرانس، ژئوپارک قشم در شاخص‌های توسعه جامعه محلی و مشارکت بانوان به عنوان یکی از بهترین ژئوپارک‌های جهان معرفی شد.

مدیر ژئوپارک قشم و مشاور ژئوپارک ارس همچنین درباره سرانجام پرونده ژئوپارک ارس توضیح داد:‌ در اجلاس اخیر، ژئوپارک ارس تاییدیه اعضای شورای جهانی را دریافت کرد، البته تاییدیه شورای اجرایی یونسکو که در زمستان تشکیل جلسه خواهد داد را نیز باید دریافت کند تا در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ حکم ژئوپارک جهانی از سوی دبیرکل یونسکو به ارس تفیذ شود. به این ترتیب ارس پس از قشم، دومین ژئوپارک ایران و خاورمیانه خواهد شد.

امری‌کاظمی در عین حال یادآور شد:‌ اگرچه ژئوپارک ارس تایید اعضای شورای ژئوپارک‌های جهانی را دریافت کرده، ‌اما با توجه به پایش‌هایی که در این مدت صورت خواهد گرفت لازم است تا زمان اخذ تاییدیه نهایی، فعالیت‌ها و عملکرد آن تداوم داشته باشد.

چراغ یونسکو برای «قشم» و «ارس» سبز شد
قلمرو ژئوپارک ارس با مساحت ۱۶۷۰ کیلومتر مربع که دارای ۳۱ ژئوسایت است، در محدوده جلفا در استان آذربایجان شرقی واقع شده است.

ژئوپارک جهانی قشم نیز که درحال حاضر دارای ۳۵ ژئوسایت است، سال ۱۳۸۵ در شبکه جهانی ژئوپارک‌های یونسکو ثبت شد، ‌اما در سال ۱۳۹۱ به دلیل آنچه ناتوانی مدیران وقت سازمان منطقه آزاد قشم در اجرای اهداف و برنامه‌ها اعلام شد، از شبکه جهانی ژئوپارک‌ها خارج شد. این ژئوپارک در سال ۱۳۹۶ با اصلاح ایرادها، موفق به دریافت کارت سبز یونسکو شد. ژئوپارک‌های جهانی هر چهار سال، از سوی شبکه جهانی ژئوپارک‌ها ارزیابی می‌شوند.

منبع: ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی