جاذبه های دیدنی شیراز

شیراز یکی از بزرگترین شهرهای ایران در مرکز استان فارس با ارتفاع 1486 متری از سطح دریا است که در منطقه کوهستانی زاگرس قرار دارد که از موقعیت استراتژیک شیراز ، محافظت می کند . نام شیراز در کتیبه های هخامنشی تخت جمشید کشف شده است. این شهر به عنوان شاخص ترین مرکز گردشگری، ششمین شهر پرجمعیت، پایتخت فرهنگی کشور، دومین شهر ادبی جهان، سومین شهر مذهبی، سومین حرم مطهر ایران و شهر شعر، فرهنگ و ادب شناخته شده استآرامگاه شاعران متعددی همچون حافظ و سعدی در شیراز قرار دارد که بخش عمده ای از تاریخ کهن، جاذبه های تاریخی، فرهنگی، مذهبی و طبیعی ایران را در بر می گیرد. شیراز به عنوان یکی از قدیمی ترین ، مشهور ترین و دوست داشتنی ترین شهر های جهان در دنیای فرهنگ ، هنر و تمدن است ، در این مطلب ، می خواهیم چند مورد از جاذبه های دیدنی شیراز را ، بررسی کنیم.

تخت جمشید (پرسپولیس) معروف ترین جاذبه های دیدنی شیراز

قطعا هیچ ایرانیی پیدا نمی شود که درباره شکوه و عظمت تخت جمشید نداند و نخواهد که از باقی مانده های آن ، بازدید کند. تخت جمشید یکی از مهم ترین سرمایه های ملی ماست که دیدن آن باعث می شود از شدت شکوه آن متعجب شوید و حتی اشک بریزید . این شاهکار باستانی هر کسی را تحت تاثیر قرار می دهد.

شهر افسانه ای پارسه (تخت جمشید )، پایتخت سابق داریوش بزرگ است که در سال 512 قبل از میلاد تأسیس شد و در دنیای باستان هیچ بنایی چشمگیر تر و باشکوه تر از آن وجود نداشت.

تخت جمشید ، مرکز امپراتوری بزرگ ایران، پایتخت تشریفاتی هخامنشیان و نمایانگر هنر هخامنشی، مکانی تاریخی در استان فارس و 60 کیلومتری شمال شرقی شیراز است.

تخت جمشید (پرسپولیس) معروف ترین جاذبه های دیدنی شیراز
تخت جمشید (پرسپولیس) معروف ترین جاذبه های دیدنی شیراز

نام این مکان برگرفته از جمشید اولین فرمانروای اسطوره ای  ایران است. این بارگاه باشکوه اقامتگاه تابستانی شاهنشاهان هخامنشی و محل پذیرایی رسمی آنان بوده است.هر بهار در ابتدای عید نوروز ،نمایندگان امپراتوری های مختلف برای ادای احترام به شاهان هخامنشی ، در تخت جمشید جمع می‌شدند. اگرچه که این بنا سال ها بعد توسط اسکندر به آتش کشیده شد و ویران شد، اما ویرانه های این شهر همچنان با شکوه است و عظمت و بزرگی این بنای افسانه ای را به خوبی نشان می دهد . بدون شک تخت جمشید یکی از مهم ترین جاذبه های دیدنی شیراز است.

باغ ارم شیراز 

باغ بهشت باغی شناخته شده در شیراز با قدمتی بیش از 900 سال است که به عنوان نماینده باغ های ایرانی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. آن را باغ بهشت می‌نامند، زیرا کلمه ارم نسخه فارسی زبان عربی ایرم است که در قرآن به معنای بهشت است. این باغ در دوره قاجار ساخته شده و حاکمان زندیه نیز در اینجا زندگی می کردند. گیاهان باغ پراکنده و رنگارنگ هستند و درختان بلند سرو همه جای باغ دیده می شوند.

 آبنمای زیبا و کانالی طولانی در وسط باغ وجود دارد و در کنار آن کاخ ارم قرار دارد که بنای کوچکی از دوره قاجار است اما پذیرای گردشگران نیست.

به محض ورود به باغ ارم عطر بهار نارنج در مشامتان می پیچد و به شما یادآوری می کند که در شیراز هستید!

شیراز باغ ها و باغ های میوه زیادی دارد، اما حتی با دیدن عکس های باغ ارم، این جاذبه دیدنی شیراز می تواند بسیار وسوسه انگیز باشد. تزئینات و معماری باغ جادویی است و شما را با شکوه هنر ایرانی شگفت زده می کند.

بازار وکیل از جاذبه های دیدنی شیراز

بازار وکیل یکی از جاذبه های دیدنی شیراز است که مطمئنا از دیدن آن لذت خواهید برد. باید این را در نظر داشته باشید که ممکن است چیزهای زیادی از این باازار بخرید  چرا که کالاهای باکیفیت با قیمت های مناسبی ارائه می شوند. بنای شگفت انگیز آن که الهام گرفته از معماری دوره صفویه است، نفس شما را بند می آورد. در این بازار انواع صنایع دستی و هنری ایرانی یافت می شوند ، این بازار در نزدیکی ایستگاه مترو قرار دارد و به راحتی می توانید با مترو خودتان را به بازار برسانید.

مقبره شاه چراغ

مقبره شاه چراغ آرامگاه زیبای دو تن از برادران امام رضا، امام هشتم شیعیان است. اگرچه در قرن نهم کشته شد، اما حرم ایشان  از زمان قاجاریه توسعه قابل توجهی داشته است. حیاط مرکزی این بنا دارای یک آبنما در مرکز آن است و حرم با کاشی کاری های ایرانی و پیچیده آبی  رنگ و نمای داخلی آینه کاری شده خیره کننده است  و آن را به یکی از زیباترین مساجد شیراز تبدیل کرده است.

مقبره شاه چراغ
مقبره شاه چراغ

مسجد نصیرالملک

در نزدیکی شاهچراغ، مسجد نصیرالملک که به مسجد صورتی نیز معروف است، یکی از بناهای معروف شیراز است. مسجد دوره قاجار که در سال  1888 میلادی  تکمیل شد، به خاطر فضای داخلی رنگارنگ دلپذیرش مشهور است. پنجره‌های رنگارنگ، کاشی‌ها و طاق‌ها با رنگ‌آمیزی پیچیده، و فرش‌های ایرانی بی‌شمار زیبایی مسحورکننده ای را ایجاد می‌کنند. هر زاویه از مسجد نصیرالملک با ردیف‌هایی از ستون‌های حکاکی‌شدهو ظریف ، طراحی شده است و بهترین مکان برای عکس گرفتن است .

آرامگاه حافظ

حافظ را می توان محبوب ترین و مورد احترام ترین شاعر در کانون گسترده ادبیات فارسی دانست. آرامگاه او در باغی در شمال شرقی شیراز قرار دارد. مقبره حافظ  جدای از یک جاذبه توریستی، به عنوان یک مکان زیارتی برای شیفتگان او در سراسر جهانبه شمار می رود. بازدید از آرامگاه این شاعر افسانه ای ، برای هر ایرانی وطن دوستی واجب و ضروری است .

نقش رستم و نقش رجب

این بنای شکوهمند ، متشکل از چهار مقبره عظیم است که بر روی صخره‌ای ساخته شده‌اند. در آنجا برخی از نقش های برجسته‌های سنگی را مشاهده می ‌کنید که پیروزی‌ های مختلف امپراتوری ساسانی را نشان می ‌دهند، مانند زانو زدن امپراتور روم  در برابر شاپور اول. چهار نقش برجسته دیگرنیز در نقش رجب هستند که کمتر دیده می ‌شوند و تنها پنج دقیقه با شما فاصله دارد.

نقش رستم و نقش رجب
نقش رستم و نقش رجب

آرامگاه سعدی

سعدی شاعر قرن سیزدهم، پیشرو حافظ و یکی از گرامی ترین اجداد شیرازی های امروزی است. بسیاری از عبارات صریح او به مقام ضرب المثل دست یافته اند و او به دلیل سادگی ابیاتش بسیار مورد تحسین قرار گرفته است. آرامگاه او ازآرامگاه  حافظ خلوت تر است، اما در همان نزدیکی قرار دارد و ارزش بازدید در همان روز را دارد. چایخانه زیرزمینی در باغ گل رز و درخت سرو، مکانی خنک و دوست داشتنی ای است که می توانید بعد از بازدید از آرامگاه حافظ ، در آنجا کمی استراحت کنید.

 

پاسارگاد از جاذبه های دیدنی شیراز

آخرین توقف در سفر یک روزه شما به خارج از شهر باید پاسارگاد باشد، مرکز سیاسی هخامنشی که قبل از تخت جمشید واقع شده است. وقار چشمگیر آرامگاه باستانی کوروش کبیر، که اکنون توسط زمین‌های خشک احاطه شده است، احساس وطن پرستی شمارا تشدید می کند. اینجا آرامگاه موسس امپراتوری غول پیکر هخامنشی، کوروش بزرگ است که  مقبره منزوی او بر روی پایه ای گسترده خشتی ساخته شده است و گفته می شود اسکندر مقدونی پس از فتح تخت جمشید، از آن بازدید کرده است.

پاسارگاد از جاذبه های دیدنی شیراز
پاسارگاد از جاذبه های دیدنی شیراز

ارگ کریم خان

ارگ کریمخان که در مرکزشهر قرار دارد، در قرن هجدهم توسط بنیانگذار سلسله زند، یعنی کریم خان ساخته شد. ارگ یکی از پروژه های بلندپروازانه عمرانی کریم خان در این شهر بود. این قلعه مرتفع و مستطیل شکل، دارای چهار برج (که در طول تاریخ به عنوان زندان مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند)  است. پس از ورود به داخل، می‌توانید از سایه درختان مرکبات و چکه‌های ملایم آب و موزه زیبای دوران زندیه لذت ببرید.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی