جاذبه های دیدنی ریودوژانیرو، دومین شهر بزرگ برزیل

ریودوژانیرو دومین شهر بزرگ برزیل است و از سال 1763 تا 1960، زمانی که برازیلیا ایجاد شد، پایتخت آن بود. این شهر توسط استعمارگران پرتغالی در اواسط دهه 1500 تأسیس شد و به بندری برای حمل و نقل طلا از مناطق معدنی داخلی تبدیل شد. برای اطلاع از جاذبه های دیدنی برزیل، این نوشته را بخوانید. موقعیت ریودوژانیرو بین کوه ها و دریا به قدری دیدنی است که یونسکو در نامگذاری ریو به عنوان میراث جهانی “موقعیت فوق العاده زیبای یکی از بزرگترین شهرهای جهان” را ذکر کرده است. افتخارات یونسکو فقط به خاطر محیط طبیعی نبود، بلکه به خاطر چشم انداز فرهنگی شهری و ترکیبی از معماری و فضای سبز جاذبه های دیدنی ریودوژانیرو بود.

کریستو ردنتور یکی از معروف ترین جاذبه های دیدنی ریودوژانیرو

مجسمه غول پیکر مسیح مشرف به شهر از قله 709 متری کورکووادو، نماد ریو است. این بنای مشهور جهانی بین سال‌های 1922 و 1931 ساخته شد و تقریباً تماماً از طریق کمک‌های کاتولیک‌های برزیلی تأمین مالی شد.

مجسمه کریستو ردنتور آرت دکو، توسط مجسمه ساز لهستانی-فرانسوی پل لندوفسکی ساخته شد و توسط مهندس برزیلی هیتور داسیلوا کوستا و با همکاری مهندس فرانسوی آلبرت کاکو تکمیل شد. ساخته شده از بتن مسلح و سنگ صابون، خود این مجسمه 30 متر ارتفاع دارد و بازوهای آن 28 متر کشیده شده است. وزن آن 635 متریک تن است. در داخل پایه هشت متری آن یک کلیسای کوچک وجود دارد، جایی که دیدن مراسم عروسی و غسل تعمید در آن غیرعادی نیست.

کریستو ردنتور یکی از معروف ترین جاذبه های دیدنی ریودوژانیرو
کریستو ردنتور یکی از معروف ترین جاذبه های دیدنی ریودوژانیرو

شوگرلوف شناخته شده ترین جاذبه های دیدنی ریودوژانیرو

شناخته شده ترین نقطه دیدنی ریودوژانیرو، قله صخره ای Sugarloaf است که 394 متر بالاتر از بندر قرار دارد. روی نقطه‌ای از زمین قرار دارد که به خلیج و در اطراف بندرگاه آن می‌پیچد و با یک نوار زمینی کم ارتفاع به شهر متصل می‌شود.

می‌توانید با تله‌کابین از Praça General Tibúrcio به بالای Morro da Urca بروید، قله‌ای پایین‌تر که از آن تله‌کابین دوم به قله شوگرلوف می‌رود. از اینجا می توانید کل ساحل کوهستانی را که خلیج و جزایر آن را در بر می گیرد، ببینید.

شناخته شده ترین نقطه دیدنی ریودوژانیرو، قله صخره ای شوگرلوف
شناخته شده ترین نقطه دیدنی ریودوژانیرو، قله صخره ای شوگرلوف

 پارک ملی تیجوکا

پارک ملی تیجوکا از جنگل تیجوکا و چندین منظره مشرف به شهر محافظت می‌کند و کریستو ردنتور، مجسمه بزرگ مسیح در کورکووادو را احاطه کرده است. برای کاوش در پارک، می‌توانید قطار را در یک نقطه میانی به سمت Corcovado ترک کنید و جاده را در جنگل دنبال کنید.

جنگل 3300 هکتاری تیجوکا، یکی از بزرگترین جنگل‌های جهان در داخل یک شهر، در اواخر دهه 1850 در زمین‌هایی که توسط مزارع قهوه از بین رفته بود، کاشته شد تا از چشمه‌هایی که آب ریودوژانیرو را تامین می‌کردند محافظت شود. بیشتر درختان، گونه‌های بومی هستند و زیستگاه میمون‌های کاپوچین، کواتیس (راکون برزیلی)، توکان‌های رنگارنگ، شاهین‌ها، پروانه‌های آبی درخشان و بسیاری دیگر از گونه‌های حیات‌وحش را فراهم می‌کنند که می‌توانید هنگام کاوش در مسیرها و جاده‌های آن ببینید که امروزه به یکی از جاذبه های دیدنی ریودوژانیرو تبدیل شده است.

در نزدیکی ایستگاه راه‌آهن Corcovado، لارگو دو بوتیکاریو ، یکی از زیباترین میدان‌های ریو قرار دارد که توسط خانه‌هایی به سبک استعماری احاطه شده است. از پاویون به سبک پاگودا در Morro da Vista Chinesa، در ارتفاع 380 متری از ساحل، مناظری از پارک شهرداری، باغ گیاه‌شناسی، و بخش طولانی از ساحل جنوبی قابل مشاهده است. مناظر بیشتری از مورانتو دونا مارتو وجود دارد، منظره‌ای بر فراز صخره‌ای بر فراز خلیج بوتافوگو. چندین آبشار از چشمه‌های جنگلی سرازیر می‌شوند.

 پارک ملی تیجوکا
پارک ملی تیجوکا

Jardim Botânico  (باغ گیاه شناسی)

Jardim Botânico در ریو با مساحت 350 هکتار در پای کورکووادو، یک پناهگاه زیست‌محیطی را با باغ‌های نمایشی و یک آزمایشگاه علمی ترکیب می‌کند که همه در محیطی زیبا مانند پارک قرار دارند. نقاط برجسته عبارتند از Orchidarium، گلخانه ای آهنی و شیشه ای که در دهه 1930 ساخته شده و از 2000 گونه ارکیده، باغ های ژاپنی با درختان گیلاس، پل های چوبی و حوضچه های کوی و بونسای پر شده است.

یک باغ حسی از گیاهان که ذخیره‌گاه زیست‌کره یونسکو است، شامل بیش از 8000 گونه حیات گیاهی و پرندگان و جانورانی است که این باغ را زیستگاه خود کرده‌اند، از جمله میمون‌های مارموست و توکان. شما می‌توانید در میان باغ‌ها، زیر نخل‌های سر به فلک کشیده سلطنتی و درختان پائوبرازیل قدم بزنید.

Jardim Botânico  (باغ گیاه شناسی)
Jardim Botânico  (باغ گیاه شناسی)

ساحل پرینها (ساحل کوچک)

اگر از سواحل کوپاکابانا و ایپانما دیدن کرده‌اید و هنوز سیر نشده اید، اما در عین حال به دنبال چیزی متفاوت هستید، از مسیر 20 کیلومتری به سمت پرینها بروید. جایی که جنگل های بارانی با اقیانوس تلاقی می کنند، این ساحل طبیعی تر از ساحل های موجود در قلب ریو است. شن‌های طلایی و تخته سنگ‌های گرد بزرگ در کنار دریا قرار می‌گیرند. اگر دوست دارید موج سواری کنید، اینجا مکانی برای انجام این کار است.

ساحل پرینها (ساحل کوچک)
ساحل پرینها (ساحل کوچک)

 ماراکانا از جاذبه های دیدنی ریودوژانیرو

بزرگترین استادیوم برزیل که باید برای طرفداران فوتبال در زمان برنامه ریزی یک بازی از آن دیدن کنند، میزبان مراسم افتتاحیه و اختتامیه بازی های المپیک تابستانی 2016 بود. برای جام جهانی 2014 به طور کامل بازسازی شد و بیش از 78000 جایگاه دارد.

از این استادیوم برای مسابقات بین باشگاه های فوتبال بزرگ ریو، فلامنگو، بوتافوگو، فلومیننسه و واسکو داگاما و همچنین برای کنسرت استفاده می شود.

 ماراکانا از جاذبه های دیدنی ریودوژانیرو
ماراکانا از جاذبه های دیدنی ریودوژانیرو

سانتا ترزا و اسکاداریا سلارون

منطقه ای از خیابان های شیب دار، آرام و خانه های صد ساله. کافه‌ها و رستوران‌های آن مورد علاقه هنرمندان و روشنفکرانی هستند که به فضای بوهمیایی علاقه دارند. اگرچه بزرگترین جذابیت‌های آن فقط در خیابان‌هایش که اغلب به مناظر زیبایی منتهی می‌شوند، پیدا می‌شود، اما جاذبه‌ها و کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد، از جمله کلیسا و صومعه سانتا ترزا که قدمت آن به سال 1720 می‌رسد.

موزه چاکارا دو سیو دارای مجموعه‌ای هنری از آثار عمدتاً مدرن، از جمله آثار پیکاسو، میرو، و ماتیس، و همچنین مجسمه‌های چینی از قرن هفدهم تا نوزدهم است. Parque das Ruínas که در مجاورت آن قرار دارد، پوسته عمارت افراد اجتماعی است که از بین رفته و به مکانی برای هنر، موسیقی و اجرا تبدیل شده است.

سانتا ترزا و اسکاداریا سلارون
سانتا ترزا و اسکاداریا سلارون

در لبه سانتا ترزا، جایی که به محله لاپا می پیوندد، یکی از جدیدترین جاذبه های گردشگری ریو، اسکاداریا سلارون، قرار دارد. از سال 1990 تا زمان مرگش در سال 2013، خورخه سلارون، هنرمند شیلیایی الاصل، پله‌های طولانی جلوی خانه‌اش را با موزاییک‌های ساخته شده از کاشی، سفال و آینه پوشانده بود که بسیاری از آنها به رنگ‌های آبی، سبز و زرد بودند – رنگ‌های پرچم برزیل.

سلارون با استفاده از کاشی‌های شکسته‌ای که از محل‌های ساخت‌وساز و تخریب ساختمان‌های قدیمی نجات داده بود، شروع کرد، اما وقتی قدم‌های او توجه گردشگران را به خود جلب کرد، مردم شروع به آوردن سفال‌ها و کاشی‌هایی از سراسر جهان برای او کردند. اکنون قطعاتی از بیش از 60 کشور جهان در 250 پله که 125 متر از پله ها را پوشش می دهد، نمایش داده شده است. این پله ها یکی از لوکیشن فیلم محبوب هستند.

سائو بنتو

بر روی تپه، درست بالای بندر، کلیسا و صومعه سائو بنتو، یکی از بهترین مجتمع های بندیکتین در برزیل قرار دارد. کلیسای اصلی در سال 1617 بدون راهرو بود تا اینکه در نیمه دوم قرن هفدهم با افزودن هشت کلیسای کوچک جانبی، بزرگ شد. بهترین هنرمندان، در تزئین فضای داخلی نقش داشتند.

حکاکی پرشور که دیوارها و سقف را می پوشاند، عمدتاً کار راهبی به نام دومینگوس دا کونسیسائو بود که همچنین مسئول نقش های سنت بندیکت و سنت اسکولاستیکا در محراب بلند بود.

محل اقامت برای بازدید از جاذبه های دیدنی ریودوژانیرو

ریودوژانیرو بین خلیج و کوه‌ها امتداد دارد و جاذبه های دیدنی ریودوژانیرو آن چنان گسترده است که هیچ محله‌ای برای بیش از تعداد کمی از آنها وجود ندارد. خوشبختانه، سیستم متروی ریو سریع و کارآمد است، بنابراین بهترین هتل‌ها برای گردشگران در محله‌های ساحلی امن کوپاکابانا و ایپانما، در میان رستوران‌ها و مغازه‌ها و دسترسی به مترو هستند. گزینه دیگر بوتافوگو است، منطقه ای مسکونی در مجاورت کوپاکابانا، نزدیک تله کابین به سوگارلوف. در ادامه چند هتل با امتیاز بالا در ریودوژانیرو برای اقامت در تور برزیل آورده شده است.

هتل های لوکس:

هتل Miramar by Windsor که دارای یک استخر خوش منظره روی پشت بام است، درست در ساحل کوپاکابانا قرار دارد، جایی که صندلی‌های آفتاب‌گیر و چتر برای مهمانان در دسترس است.

کاخ بلموند کوپاکابانا نمادی از شهرت کوپاکابانا به خاطر پیچیدگی و زرق و برق است، مکانی که در آن ستاره‌های سینما و خانواده سلطنتی در ظرافت دنیای قدیم غرق شده‌اند.

استخر روی پشت بام هتل جی دبلیو ماریوت ریودوژانیرو مشرف به ساحل کوپاکابانا است (چتر و صندلی برای مهمانان رزرو شده است) و یک مرکز اسپا و تناسب اندام نیز وجود دارد.

هتل جی دبلیو ماریوت ریودوژانیرو
هتل جی دبلیو ماریوت ریودوژانیرو

هتل های میان رده:

Ipanema Inn در یک بلوک دورتر از ساحل، خدمات شخصی را در میان غذاخوری‌ها و صحنه‌های هنری پر جنب و جوش ایپانما ارائه می‌دهد.

در خیابانی آرام در قلب کوپاکابانا، هتل سسک کوپاکابانا یک بلوک با ساحل فاصله دارد و با رستوران ها و مغازه ها احاطه شده است.

همچنین هتل ویندزور پالاس دارای یک استخر کوچک روی پشت بام، یک بوفه صبحانه بزرگ، و ترانسفر رایگان فرودگاهی است.

هتل های مقرون به صرفه:

Ibis Copacabana Posto 5، دورتر از ساحل و نزدیک ایستگاه مترو قرار دارد و گزینه‌های غذاخوری زیادی در این نزدیکی وجود دارد.

نزدیک به مترو در منطقه مسکونی بوتافوگو، در یک توقف از کوپاکابانا، Ibis Rio de Janeiro Botafogo نزدیک تله کابین شوگرلوف است.

Mercure Botafogo Mourisco نیز همینطور است، که اتاق های بالاتر آن منظره ای از کریستو ردنتور در Corcovado دارند.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی