ژئوپارک قشم یکی از میراث مهم اکولوژیکی و فرهنگی ایران

جزیره قشم با 1491 کیلومتر مربع وسعت، بزرگترین جزیره ایرانی در حوزه خلیج فارس است که در تنگه هرمز قرار دارد. این جزیره تنها 22 کیلومتر با بندرعباس فاصله دارد و از 59 شهر و روستا با جمعیت تقریبی 100000 نفر تشکیل شده است. تاریخ اشاره به این جزیره را می توان به دوران امپراتوری هخامنشی در حدود 500 سال قبل از میلاد برمی گرداند. این جزیره توسط جهانگرد معروف جهان، مارکوپولو نیز در نوشته های خود به آن اشاره شده است. جاذبه های گردشگری و بوم گردی قشم بی همتاست که ژئوپارک قشم یکی از آنها است.

تعریف ژئوپارک

ژئوپارک بین المللی به رسمیت شناخته شده، سرزمینی است که دارای میراث زمین شناسی خاص و استراتژی توسعه پایدار است. علاوه بر این، باید دارای مرزهای کاملاً مشخص و گسترش کافی باشد تا امکان توسعه اقتصادی مؤثر منطقه را فراهم کند.

یک ژئوپارک باید شامل تعدادی مکان زمین شناسی با اهمیت ویژه از نظر کیفیت علمی، تاریخی، فرهنگی و آموزشی باشد. سایت های یک ژئوپارک باید در یک شبکه دوست داشته شوند و از اقدامات حفاظتی و مدیریتی بهره مند شوند. منطقه ای که به عنوان ژئوپارک شناسایی می شود باید توسط ساختارهای کاملاً تعریف شده اداره شود و بتواند حفاظت از آنها را تقویت کند. یک ژئوپارک نقش فعالی در توسعه اقتصادی قلمرو خود دارد و باید بر شرایط زندگی شهروندان و محیط زیست خود تأثیر مثبت بگذارد.

ژئوپارک گلوبال یکی از بی نظیرترین ژئوپارک های جهان است که در جزیره زیبای قشم واقع شده است. ژئوپارک جهانی جزیره قشم به دلیل قرار گرفتن در سواحل زیبای خلیج فارس و جنگل دریای حرا دارای پدیده های زمین شناسی متعددی است به همین دلیل در سال 2006 به عنوان اولین ژئوپارک خاورمیانه و ایران نام گرفت. این مجموعه زیبا و شگفت انگیز با وسعت 30000 هکتار در قسمت غربی جزیره قشم قرار دارد. سپس در سال 2012 به دلیل سوء مدیریت قشم از فهرست یونسکو حذف شد. و مجددا در سال 2017 با اخذ گرین کارت سازمان فرهنگی سازمان ملل به ژئوپارک جهانی یونسکو تبدیل شد.

ژئوسایت
ژئوپارک جهانی جزیره قشم

تنها ژئوپارک بین المللی در منطقه خاورمیانه

ژئوپارک پهنه وسیعی است که مرزهای آن به وضوح مشخص است و پدیده‌های زمین‌شناسی قابل توجهی در محدوده محدود آن قرار دارند. ژئوپارک قشم یک رشته طولی است که از شمال به ساحل شمالی و از جنوب به ساحل جنوبی، از شرق به روستاهای طبل و سلخ و از غرب به روستاهای گوری و کانی منتهی می شود.

این ژئوپارک از نظر ویژگی های زمین شناسی، جغرافیایی، باستان شناسی و اکولوژیکی منحصر به فرد است. به عنوان مثال، روش های نگهداری و جمع آوری آب شیرین واقعا منحصر به فرد است و در معماری جزیره نمود پیدا کرده است. از دیگر ویژگی های منحصر به فرد جزیره می توان به فرهنگ قدیمی محلی، شیوه زندگی و حیات وحش، جنگل حرا در خط ساحلی و گونه های گیاهی و جانوری جزیره قشم اشاره کرد. در نهایت حدود 20 ژئوسایت در ژئوپارک جزیره وجود دارد که عبارتند از: دره چاهکوه، دره ستاره ها، کورکوراکوه، غار نمکدان، دولاب، ژئوسایت دره شور، دره مجسمه ها و بام قشم.

تنها ژئوپارک بین المللی در منطقه خاورمیانه
جدا از گونه‌های گیاهی و جانوری زیبا، کمیاب و در حال انقراض در این قسمت از جزیره که ارزش بالایی در سطح کشور و جهان دارند، پدیده‌های زمین‌شناسی کمیاب و نفیس نیز وجود دارند که بسیار خیره‌کننده و جذاب هستند.

دشت ها، دره ها، سواحل و کوه های جزیره از نظر پوشش گیاهی، حیات وحش و پدیده های نادر زمین شناسی وضعیت منحصر به فرد و کمیابی دارند. ضلع غربی جزیره قشم ارزشمندترین زیستگاه‌ها را در خود جای داده و پدیده‌های زمین‌شناسی خیره‌کننده، کمیاب و بزرگ را می‌توان در این قسمت از جزیره مشاهده کرد.

ژئو سایت های جزیره قشم

ژئو سایت دره ستارگان در نزدیکی روستای برکه خلف و در نزدیکی شهر قشم قرار دارد و پربازدیدترین نقطه جزیره توسط گردشگران است. نام محلی این جاذبه از این عقیده گرفته شده است که یک شهاب سنگ در این قسمت از زمین سقوط کرده است. بنابراین زمین را قهوه ای و هوا را یخ زده کرده و این ساختارهای زمین شناسی را تشکیل داده است. برخی نیز معتقدند که در اینجا جن و ارواح وجود دارد، مخصوصاً زمانی که خورشید غروب می کند و همه جا تاریک می شود. دلیل واقعی می تواند اشکال زمین شناسی عجیب و غریب و وزش باد به داخل دره در هنگام شب باشد. اما مورفولوژی زمین شناسی این منطقه حاصل فرسایش ناشی از طوفان باران، باد و نیروی جاذبه بوده است. اما در دیواره های دره، دو نوع لایه مختلف قابل مشاهده است: یک لایه ضخیم و نرم به رنگ روشن (بژ یا خاکستری روشن) در زیر یک لایه نازک تر از طبیعت سخت تر (رنگ سفید یا خاکستری تیره).

در امتداد جزیره قشم کوه هایی وجود دارد که ارتفاع آنها کمتر از سیصد متر می رسد. طول این کوه ها از شرق به غرب جزیره تقریباً برابر با طول جزیره قشم است که حدود صد و ده کیلومتر است. جاذبه ها و هتل های جزیره قشم را در اینجا بخوانید.

ژئوسایت های جزیره قشم
در نهایت حدود 20 ژئوسایت در ژئوپارک جزیره وجود دارد که عبارتند از: دره چاهکوه، دره ستاره ها، کورکوراکوه، غار نمکدان، دولاب، ژئوسایت دره شور، دره مجسمه ها و بام قشم.

کوه های قشم وضعیت و شکلی کاملاً خاص دارند. آنها لایه های رسوبی افقی و موازی ساخته شده اند به طوری که ردیابی تمام لایه های کوه در سراسر جزیره امکان پذیر است. لایه ها فقط در دو نقطه به دلیل گنبدهای نمکی از شکل افقی خود خارج شده اند.

در ضلع غربی جزیره که گنبد نمکی (کوه نمکدان) قرار دارد، بر اثر فشار گنبد ارتفاع طبقات افزایش یافته و به 395 متر رسیده است. ارتفاع کوه در سایر نقاط حدود دویست متر است. در این مکان‌های مرتفع دشت‌های کاملاً هموار و پوشش گیاهی بسیار خوبی وجود دارد (مانند منطقه بام قشم که در آن درختان کهنسال وجود دارد). در اطراف این کوه ها دیوارهای بلندی وجود دارد که در اثر باد، باران و دریا، فرسوده شده و جلوه های جدیدی به وجود آورده است.

ژئوپارک قشم و یونیسکو

در سال 2006، اولین ژئوپارک خاورمیانه در جزیره قشم به عنوان عضوی از شبکه جهانی ژئوپارک های ملی تحت حمایت یونسکو امضا شد. اما خبرگزاری مهر در دی ماه 1391 گزارش داد که ژئوپارک قشم به دلیل ناتوانی مدیران منطقه آزاد قشم در ارائه استانداردهای ثبت جهانی از فهرست ژئوپارک های جهانی یونسکو خارج شده است. اسناد بازگشت ژئوپارک قشم به شبکه جهانی ژئوپارک جهت بازگشت به شبکه جهانی ژئوپارک پس از انجام اقدامات مختلف برای رفع مشکلات مذکور در آذر ماه 1394 به یونسکو ارسال شد. از نظر کمبود، سند تا شهریور 1395 آماده می شود تا به 112 ژئوپارک جهان پیشنهاد و اضافه شود.

ژئوپارک جهانی یونسکو
ژئوپارک جهانی یونسکو جزیره قشم جزیره ای در جمهوری اسلامی ایران

موزه ژئوپارک جهانی قشم

این موزه با شبیه سازی (مدل، تاکسیدرمی) نمونه هایی از بستر طبیعی جزیره قشم، گردشگران را با تاریخ و اکولوژی جزیره ایرانی آشنا می کند. این موزه به عنوان یکی از ژئوسایت های ژئوپارک قشم با 3000 نمونه از گونه های مختلف تاکسیدرمی جانوری که اطلاعات تفسیری زمین شناسی و بیولوژیکی را در اختیار گردشگران قرار می دهد، به ثبت جهانی رسیده است. 95 درصد از نمونه های موجود در این موزه مربوط به جغرافیا و اقلیم جزیره قشم است. این موزه یکی از 25 ژئوسایت ثبت شده ژئوپارک جهانی قشم و مقصد اصلی گردشگران داخلی و خارجی است که به این جزیره سفر می کنند. نمونه تاکسیدرمی یک حشره خوار کوتوله به عنوان کوچکترین و یک نهنگ دریایی به عنوان بزرگترین پستاندار جهان در این موزه بسیار شگفت انگیز است.

موزه ژئوپارک جزیره قشم
موزه ژئوپارک جزیره قشم یکی از کامل ترین موزه های حیات وحش ایران از نظر تنوع زیستی است.

هتل ژئو پارک

تعداد کل اتاق های این هتل، 30 اتاق در 2 طبقه است که چشم انداز آنها رو به دریا و خیابان است. غار نمک نمکدان و قلعه پرتغالی ها در فاصله ای نزدیک از هتل قرار دارند. از دیگر جاذبه های اصلی قشم می توان به جزیره ناز، دره ستاره ها، غارهای خربس، جزیره هرمز و بسیاری از دیدنی های دیدنی دیگر اشاره کرد. اگر با خانواده و کوچولوهایتان به مسافرت می روید، بهتر است بدانید که هتل ژئوپارک قشم از بچه های زیر 3 سال هزینه ای دریافت نمی کند. علاوه بر این، صبحانه رایگان است زیرا هتل B&B است.

هتل ژئوپارک
هتل ژئو پارک قشم هتل ژئو پارک قشم یکی از هتل های سه ستاره با کیفیت و شیک جزیره قشم می باشد که در سال 1381 افتتاح و در سال 1394 بازسازی شده است
به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی