ارتقاء کمی و کیفی تعاملات کشور در عرصه بین‌المللی

عضو پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی خراسان رضوی گفت: تنها راهی که برای توسعه گردشگری ایران پیش رو داریم ارتقاء کمی و کیفی تعاملات کشور در عرصه بین‌المللی با کشورهای مختلف جهان است.

حامد بخشی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: اتفاقات اخیر تاثیر نامطلوبی بر صنعت گردشگری ایران گذاشته که با توجه به این موضوع گردشگران به کشور ما سفر نمی‌کنند و همین موضوع باعث جلوگیری از رشد گردشگری ما خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه گردشگران ترجیح می‌دهند به مناطقی سفر کنند که احتمال وقوع هر خطری در آنجا کم باشد، افزود: ناآرامی‌های اخیر کشور باعث می‌شود تنها گردشگران سیاحتی که بیشتر گروه‌ها از افراد مسن تشکیل شده تنها با هدف بازدید از جاذبه‌های تاریخی به ایران سفر کنند.

عضو پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی خراسان رضوی تصریح کرد: با توجه به اتفاقات اخیر در حال حاضر تقریبا چشم‌اندازی برای گردشگری ایران از مبداء کشورهای غربی، آمریکای شمالی، جنوبی و استرالیا وجود ندارد. تنها کشورهایی که می‌توان امروز به آن‌ در زمینه گردشگری سیاحتی چشم داشت، کشورهای روسیه، چین و ژاپن است. البته حساب کشورهای مسلمان و به ویژه شیعه نظیر عراق، پاکستان، افغانستان، آذربایجان و لبنان از این موضوع جداست.

صادرات گردشگری ایران
صادرات گردشگری ایران

بخشی گفت: همانطور که گفته شد روسیه و چین در حال حاضر از بهترین مقاصد برای تبادل گردشگر هستند؛ با این حال به دلیل نزدیکی ایران به این دو کشور می‌توان امید داشت در فضای ارتباطی مناسب ایران بتواند سهم درخوری از موج گردشگری زرد را که مربوط به گردشگران چینی است به دست آورد. هر چند همین موضوع هم نیازمند گشایش‌ها و بهبود تعاملات بین المللی در ارتباط با گردشگران و مسافران است.

وی در پاسخ به این سوال که راه‌حل رفع ایران‌هراسی و ایجاد تصویر خوب و مطلوب از ایران چیست، گفت: راه‌حل این مسئله در رفع تنش‌ها یا کاهش تنش‌ها با کشورهای مختلف در عرصه‌ روابط بین‌المللی و ارتقاء کمی و کیفی تعاملات کشور در عرصه بین‌المللی است. نیازی نیست که ایران با تمام کشورها به ویژه کشورهای غربی روابط دوستانه داشته باشد، اما می‌شود میزان تنش‌ها با کشورهای غربی را کنترل کرد. بنابراین تنها راهی که در توسعه گردشگری ایران پیش رو داریم کاهش تنش‌ها و ارتقاء سطح تعاملات در عرصه بین‌المللی با کشورهای مختلف جهان است.

منبع: ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی