راه‌اندازی قطار فونیکولار در همدان

رئیس سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری همدان از راه‌اندازی قطار فونیکولار در همدان خبر داد و گفت: قطار فونیکولار برای نخستین‌بار در ایران در همدان راه‌اندازی خواهد شد.

حسین مردانی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه در هیچ استانی قطار فونیکولار(قطار کابلی) وجود ندارد، اظهار کرد: قطار فونیکولار یک قطار گردشگری تفریحی است که در کشورهای متعدد در راستای گردشگری و طبیعت‌گردی اجرا شده است.

وی با بیان اینکه مسیر مدنظر برای قطار فونیکولار در همدان منطقه فخرآباد است، تصریح کرد: قطار فونیکولار از پارک ولایت آغاز و تا دره گنجنامه ادامه خواهد داشت.

مردانی اضافه کرد: طول مسیر قطار فونیکولار پنج کیلومتر و سه ایستگاه خواهد بود که از پارک ولایت آغاز شده و ایستگاه میانی آن در دهکده گنجنامه و ایستگاه پایانی نیز در دره گنجنامه است.

وی با اشاره به اینکه با یک شرکت ریل‌ساز در زمینه احداث ریل این قطار صحبت شده و به توافق اولیه رسیده ایم، یادآور شد: همچنین با یک شرکت سازنده واگن مذاکراتی درباره ساخت واگن‌های قطار فونیکولار شده است.

وی طرح راه‌اندازی قطار فونیکولار در کمیته سرمایه‌گذاری استانداری همدان تصویب شده است، افزود: اگر این قطار راه بیفتد، نشاط اجتماعی و جذب توریست برای همدان به همراه خواهد داشت ضمن اینکه باعث کاهش ترافیک مسیر گنجنامه خواهد شد.

رئیس سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری همدان با تأکید بر اینکه راه اندازی قطار فونیکولار را به‌زودی آغاز خواهیم کرد، یادآور شد: با کلیات این طرح موافقت شده است و به زودی آغاز خواهیم کرد.

راه‌اندازی قطار فونیکولار در همدان
راه‌اندازی قطار فونیکولار در همدان

مردانی با اشاره به اینکه اگر قطار فونیکولار در همدان اجرا شود یکی از بلندترین فونیکولار دنیا خواهد بود، گفت: این قطار قابلیت جابه‌جایی ۱۵۰ نفر را خواهد داشت.

وی با بیان اینکه تبدیل خیابان اکباتان به «خیابان غذا» تا قبل از نوروز ۱۴۰۲ انجام خواهد شد، خاطرنشان کرد: ۴۰ غرفه برای خیابان اکباتان درنظر گرفته شده که به‌زودی آگهی مزایده برگزار خواهیم کرد.

مردانی با بیان اینکه قرارداد راه‌اندازی غرفه‌های غذا و صنایع دستی در خیابان اکباتان به صورت BOLT است، اظهار کرد: خیابان‌های غذا در دنیا شبانه روزی هستند که باعث ایجاد شور و نشاط در شهرها می‌شوند.

وی با تأکید بر اینکه ایجاد خیابان غذا به جمع شدن معتادان و دستفروشان کمک می‌کند، بیان کرد: خیابان غذا باعث ایجاد شور و نشاط اجتماعی در خیابان اکباتان خواهد شد و از طرفی به اشتغالزایی کمک می‌کند.

رئیس سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری همدان در پایان با اشاره به اینکه با چند سرمایه‌گذار بومی و غیربومی در این زمینه صحبت شده است، مطرح کرد: به‌زودی فراخوان مزایده برگزار خواهد شد.

منبع: ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی