تجربه پرواز متفاوت با تکنولوژی های نوظهور

صنعت هواپیمایی نه تنها شیوه سفر ما را متحول کرده است، بلکه جهان را در چند ساعت، کوچک کرده است. امروزه، صنعت هواپیمایی سالانه تعداد زیادی از 3.6 میلیارد مسافر را جابه‌جا می‌کند و یک سوم تجارت جهان را به خود اختصاص می‌دهد. تعداد روزافزون مسافران و نوآوری های فناوری، چهره صنعت هواپیمایی را برای همیشه تغییر داده است. بیایید نگاهی به فناوری نوظهور برتر بیندازیم که تجربه پرواز متفاوت را برای ما ایجاد کرده و آن را به صورت دیجیتالی به یک صنعت مبتنی بر فناوری و مشتری محور تبدیل می کند.

تجربه پرواز متفاوت

ابتدا اروپا و سپس جهان با پرواز به هم متصل خواهند شد و کشورها چنان به هم گره می خورند که تبدیل به همسایه های همسایه خواهند شد. آنچه راه آهن برای ملت ها انجام داده است، خطوط هوایی برای جهان انجام خواهد داد.

– کلود گراهام وایت، 1914 (پیشگام هوانوردی)

واقعیت افزوده و واقعیت مجازی

صنایعی مانند خرده فروشی، مراقبت های بهداشتی و غیره شاهد استفاده های زیادی از انقلاب AR/VR هستند. صنعت خطوط هوایی نیز همین روند را دنبال می کند. در حال حاضر می توان انتظار داشت یکی از واضح ترین کاربردهای این فناوری ها در فضای فرودگاه دیده شود، جایی که می توان تجربه فرودگاه را با کمک برنامه های مبتنی بر AR/VR افزایش داد.  به عنوان مثال:

فرودگاه گاتویک از AR برای کمک به مسافران در جهت‌یابی طرح‌بندی پیچیده فرودگاه استفاده می‌کند، و فرودگاه شهر لندن فناوری AR را برای کمک به کنترل‌کننده‌های ترافیک هوایی در کار حیاتی ایمن نگه داشتن هواپیماها نصب کرده است.

فرودگاه گاتویک چراغ‌های ناوبری را نصب می‌کند که می‌توانند با تلفن‌های هوشمند برای ناوبری واقعیت افزوده ارتباط برقرار کنند.

واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در صنعت هواپیمایی
واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در صنعت هواپیمایی

هوش مصنوعی

با افزایش هوش مصنوعی، صنایع کششی از آن برای ارتقای تجربه مشتری در هر نقطه استفاده می‌کنند. از ربات‌های چت گرفته تا ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی، موارد استفاده بیشماری از هوش مصنوعی وجود دارد.

صنعت هواپیمایی قدرت هوش مصنوعی را در کمک به آنها برای تقویت بازی فناوری خود، درک می کند. بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی آینده‌نگر تأثیر هوش مصنوعی را در حوزه‌های مختلف صنعت می‌دانند و در حال حاضر در همان زمینه سرمایه‌گذاری می‌کنند.

به عنوان مثال. EasyJet مستقر در بریتانیا از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل پیش بینی استفاده می کند. این شرکت هواپیمایی از ترکیبی از این فناوری‌ها استفاده می‌کند تا همه داده‌های موجود را معنا کند و از این بینش‌ها برای ایجاد پیشنهادات و خدمات شخصی‌سازی شده برای مسافران فردی استفاده کند. این شرکت هواپیمایی همچنین دارای یک ابزار تشخیص است که گذرنامه‌ها را می‌خواند و تمام اطلاعات پروازها را پر می‌کند – ورود داده‌ها و وظایف مدیریت داده‌ها را آسان‌تر می‌کند.

Easyjet، Korean Air همچنین در حال بررسی این موضوع است که چگونه دستیار دیجیتالی با صدای فعال می‌تواند به ارائه یک تجربه سفر یکپارچه کمک کند.

فن آوری بیکن و تجربه پرواز متفاوت 

فناوری Beacons در زمینه خرده‌فروشی موفقیت‌های زیادی کسب کرده است و پتانسیل زیادی برای صنعت هواپیمایی وجود دارد تا از Beacons برای آسان‌سازی مسیریابی مسافران بین ترمینال‌های مختلف در فرودگاه استفاده کند. علاوه بر این، Beacons می تواند به فرودگاه ها و فروشندگان در محوطه فرودگاه کمک کند تا بدانند مسافران کجا هستند و سپس اطلاعات شخصی و مرتبط را برای آنها ارسال کنند. این به روز رسانی ها می تواند در مورد شماره گیت سوار شدن،چرخ چمدان، وضعیت پرواز یا همچنین در مورد مغازه ها و غذاخوری های اطراف مشتری باشد.

فرودگاه بین المللی میامی در حال حاضر از Beacons در محوطه خود استفاده می کند تا یک تجربه شخصی برای مسافران ایجاد کند. این برنامه اطلاعاتی در مورد کل فرودگاه فراهم می کند، زیرا مسافران در مکان های مختلف در محل حرکت می کنند. علاوه بر این، آنها همچنین با اطلاعات مرتبط بسته به سفر فردی آنها به روز می شوند، به عنوان مثال. شماره گیت، به روز رسانی پرواز، جزئیات جمع آوری چمدان و غیره.

فن آوری بیکن و تجربه پرواز متفاوت 
فن آوری بیکن و تجربه پرواز متفاوت

رباتیک ها و تجربه پرواز متفاوت 

صنعت هواپیمایی همچنین از رباتیک برای کمک به وظایف مختلفی مانند مدیریت مشتری، حمل بار، پارکینگ خودرو و غیره استفاده می کند.

معرفی «ربات اسپنسر» با آگاهی اجتماعی KLM در سال گذشته سر و صدای زیادی ایجاد کرد. این ربات به توانایی مقابله با موقعیت های اجتماعی بین افراد مجهز شده است و می تواند با حسگرهای خود افراد نزدیک را ببیند و تجزیه و تحلیل کند. اسپنسر همچنین می‌تواند بین افراد، خانواده‌ها و گروه‌های بزرگ‌تر تمایز قائل شود و همچنین قوانین اجتماعی را یاد می‌گیرد و سپس با آنها مطابقت می‌کند و در نهایت به روشی انسان‌دوستانه عمل می‌کند.

بیومتریک

صنعت خطوط هوایی به طور مداوم در تلاش است تا تجربه سفر را برای مشتریان خود لذت بخش و راحت کند. اتخاذ فناوری بیومتریک در خطوط هوایی و نقاط تماس فرودگاه یکی از این تلاش‌های این صنعت است. در سال 2015، آزمایش بیومتریک با پروژه “جریان شاد” راه اندازی شد. این پروژه با نام مناسب، با هدف ایجاد یک فرآیند یکپارچه و ایمن سفر هوایی انجام شد.

تنها در عرض دو سال، امروزه، تعداد زیادی پلت‌فرم توکن با قابلیت بیومتریک معرفی شده‌اند، و خطوط هوایی و فرودگاه‌ها از آن‌ها برای متحول کردن تجربیات مسافران استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، ایر نیوزلند برای سرعت بخشیدن به فرآیند ورود به سیستم، یک برنامه تخلیه چمدان با قابلیت بیومتریک راه اندازی کرده است.

اخیراً خطوط هوایی دلتا یک قدم جلوتر رفت و اولین بار در جهان با قابلیت بیومتریک سلف‌سرویس را راه‌اندازی کرد تا «افراد دلتا بیشتری را آزاد کند» تا با مشتریان سروکار داشته باشند.

اینترنت اشیا

بر اساس FTE:

در طول یک دهه آینده، این احتمال وجود دارد که همه چیزهای موجود در هواپیما متصل شوند و سلامت همه چیز، از عملکرد موتور گرفته تا سیستم IFE، در زمان واقعی نظارت شود. سنسورها به طور خودکار خطاها را شناسایی کرده و به تیم های تعمیر و نگهداری در زمین گزارش می دهند و نیازی به گزارش دستی عیوب توسط خدمه را برطرف می کنند. علاوه بر این، افزودن حسگرها به صندلی‌های هواپیما، خدمه را قادر می‌سازد تا سلامت و رفاه مسافران را تحت نظر داشته باشند و به طور فعال به نیازهای آن‌ها پاسخ دهند.»

ویرجین ایرلاینز اینترنت اشیا را در بوئینگ 787 خود پیاده سازی کرده است. تک تک عناصر هواپیما به یک شبکه هواپیمای بی سیم متصل می شوند و داده های اینترنت اشیا را در زمان واقعی در مورد عناصری مانند عملکرد، تعمیر و نگهداری و غیره ارائه می دهند. شرکت هواپیمایی از سیل داده هایی که در حال جمع آوری است استفاده می کند. از طریق این پروازها، کارایی هواپیما را بهبود بخشد و همچنین فعال باشد.

اینترنت اشیا
اینترنت اشیا

تجزیه و تحلیل کلان داده ها در تحقق تجربه پرواز متفاوت

خطوط هوایی می توانند با تجزیه و تحلیل حجم وسیعی از داده های در دسترس برای ایجاد تجربیات لذت بخش برای مسافران، درک اولویت های مشتری در زمان واقعی بر اساس داده های تاریخچه خرید، برنامه های سفر و غیره و ارائه پیشنهادات سفارشی و غیره، بینش ارزشمندی را به دست آورند.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی