ایرانی‌ها در ترکیه در جمعه سیاه

هتل‌های استان شرقی «وان» در ترکیه از مسافران ایرانی پُر شده است؛ رییس انجمن هتلداران و جهانگردی وان از اشغال هتل‌های این منطقه تا ۱۰۰ درصد خبر داده است. رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران نیز در تایید این خبر می‌گوید: استقبال زیاد از سفرهای ترکیه به‌ویژه استان وان به خاطر حراج «جمعه سیاه» است.

حرمت‌الله رفیعی به ایسنا گفت: سفرهای ترکیه دو سه ماه است با رکود مواجه شده، تمام پروازهای چارتر شده برای اواخر تابستان و اوایل پاییز در مسیر ترکیه با ضرر و زیان انجام شدند چون استقبال پایین بود، به همین خاطر بلیت پرواز زیرقیمت فروخته می‌شد؛ نرخ این بلیت‌ها از هفت، هشت میلیون تومان به کمتر از دو میلیون تومان رسید.

او اضافه کرد: از هفته گذشته و همزمان با آغاز حراج «Black Friday» وضعیت تغییر کرد؛ تقاضا برای سفر به ترکیه بیشتر شد، البته نه همه مقاصد این کشور، بیشتر از وان و استانبول به خاطر حراجی‌ها و برای خرید، استقبال شده است.

استان وان در شرق ترکیه واقع شده و یکی از ارزان‌ترین مقاصد سفر ایرانی‌ها به شمار می‌آید که بیشتر از راه زمینی و مرزهای شمال غربی به این منطقه سفر می‌شود.

به گفته رفیعی، رییس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران، سالانه بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار ایرانی به وان سفر می‌کنند.

مسافران ایرانی در ترکیه
مسافران ایرانی در ترکیه

روزنامه دیلی صباح ترکیه نیز، جمعه گذشته (چهارم آذرماه) را برای فروشندگان و هتلداران استان وان «شگفت‌انکیز» توصیف کرده و از هجوم مسافران ایرانی به این استان و غافلگیر شدن هتلداران وان، خبر داده و نوشته است: هتل‌داران ترکیه به دلیل قطعی اینترنت در ایران و دسترسی محدود مردم به پلتفرم‌ها در بحبوحه ناآرامی‌های ایران، رزرو زیادی از کشور همسایه دریافت نکرده‌اند اما جمعیتی که اکنون به وان آمده هتلداران را غافلگیر کرده و لبخندی بر لبان کاسبان این منطقه نشانده است، هتلداران شاهد بودند نرخ اشغال آن‌ها از حدود ۳۰ درصد در اوایل ماه اکتبر به ۱۰۰ درصد رسیده است.

یونس یوکسل ـ رییس انجمن هتلداران و جهانگردی وان ـ با بیان این‌که ضریب اشغال هتل‌ها به ۱۰۰ درصد رسیده است، گفت: حدود چهار هزار گردشگر در مرزها و گمرک ایران منتظر بودند. این گردشگران اخیراً از مرز عبور کرده‌اند. انتظار می‌رود بیش از ۱۰هزار بازدیدکننده در این دوره سه روزه به وان بیایند.

وان روزهای پرجنب و جوشی را سپری می‌کند؛ جایی که ایرانی‌ها هر از گاهی برای خرید در تعطیلات به آن سفر می‌کنند. در تابستان ضریب اشغال هتل‌های این شهر به ۱۰۰درصد رسید، اما از مهرماه با آغاز تحولات در ایران و به دلیل محدودیت اینترنت، ضربه‌ای به صاحبان هتل‌های وان وارد شد، به گونه‌ای که ضریب اشغال هتل‌های این منطقه در ماه نوامبر (آبان‌ماه) به ۳۰ درصد رسید.

یوکسل،رییس انجمن هتلداران و جهانگردی وان با تایید این‌که هتلداران وان فصل تابستان بسیار خوبی را سپری کردند، افزود: ضریب اشغال هتل‌های این منطقه در اوایل آبان‌ماه بسیار کم شده بود، اما اکنون گردشگران برای تعطیلات سه روزه و خرید، دوباره برگشته‌اند و “جمعه شگفت‌انگیزی” رقم خورد.

ترکیه پیش‌بینی می‌کند امسال میزبان بیش از ۲ میلیون گردشگر ایرانی باشد. مقامات گردشگری ترکیه انتظار دارند رکورد ۲.۵ میلیون گردشگر ایرانی در سال ۲۰۱۷ در سال ۲۰۲۳ تکرار شود و حتی فراتر از این آمار برود.

منبع: ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی