هتل بیستون، گنجِ متروک!

دو دهه‌ای از تعطیلی هتل “بیستون” که آن را اولین هتل کرمانشاه می‌دانند، می‌گذرد. هتلی با معماری بسیار زیبا و منحصر بفرد و موقعیت مکانی خوب که سالها پیش در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

هتل بیستون واقع در خیابان دبیراعظم ظرفیت گردشگری کم نظیری برای کرمانشاه است، اما طی سالهای گذشته در سکوت و تعطیلی به سر برده و از این پتانسیل هیچ استفاده‌ای نمی‌شود و به گنجی متروک تبدیل شده است.

هرچند دقیقا مشخص نیست این هتل تاریخی چرا و به چه دلیل تعطیل شده، اما آنطور که مسئولین میراث فرهنگی وقت گفتند، گویا مالک این هتل برای راه اندازی مجدد آن شرط و شروطی داشته که بخشی از آنها قابل اجرا شدن نیست.

امید قادری مدیرکل سابق میراث فرهنگی استان در گفت و گویی که دو سال پیش با ایسنا داشت، در خصوص شروطی که مالک داشته گفت: “مالک بنا در نظر دارد بخشی از این هتل را بدون اینکه عوارضی پرداخت کند، تجاری سازی کند، اما مسئولین شهرداری اعلام کردند که این موضوع برخلاف قوانین و مقررات آنهاست و قابل اجرا نیست”.

هتل بیستون
هتل بیستون

این شروط سفت و سخت مالک هتل مانع از آن شد تا رایزنی‌هایی که در آن مقطع برای بازگشایی  این هتل تاریخی شده بود به نتیجه برسد و پس از آن هم دیگر پیگیری و رایزنی صورت نگرفت.

 حالا با گذشت چندسال از آن رایزنی‌ها و با روی کار آمدن مدیرکل جدید میراث فرهنگی استان به سراغ او رفتیم تا درخصوص برنامه این اداره کل برای خروج این بنا از دو دهه بلاتکلیفی سوال کنیم که محمد رضا سهیلی اعلام کرد در تلاش برای ارتباط با مالک بنا هستند.

وی در گفت و گو با ایسنا افزود: باتوجه به ظرفیت خوبی که این هتل تاریخی دارد، علاقمند به احیاء و راه اندازی مجدد آن هستیم، اما این امر مسلتزم همکاری مالک بنا است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان تصریح کرد: ما این آمادگی را داریم تا تسهیلات خوب و ارزان قیمت با نرخ 10 درصد و با تنفس دو ساله در اختیار مالک بنا قرار دهیم تا برای تجهیز و بروزرسانی آن استفاده کند.

سهیلی ادامه داد: اگر مالک بنا در حوزه شهرداری هم درخواست هایی را دارد باید طی نشست هایی با حضور مسئولین میراث فرهنگی و شهرداری آن را مطرح کند که اگر قابل اجرا باشد، همکاری می‌کنیم. 

هتل تاریخی بیستون کرمانشاه مربوط به دوره پهلوی سال 1384 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. 

منبع: ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی