حمام ترکی در استانبول

یکی از عناصر ضروری فرهنگ ترکی، حمام ترکی است که اوقات آرامش و طراوت را برای همه کسانی که از استانبول بازدید می کنند ارائه می دهد. اولین سازه های حمام توسط رومی ها مورد استفاده قرار گرفت، اما حمام ترکی استانبول پیشرو این فرهنگ در جهان امروز است. در واقع، حمام بخشی از زندگی روزمره در امپراتوری عثمانی بود. فواید حمام برای سلامتی شناخته شده بود و همچنین به عنوان نوعی مکان اجتماعی برای مردان و زنان در دوره های زمانی مختلف در روز خدمت می کرد.

حمام ترکی به عنوان مکان‌هایی تلقی می‌شده‌اند که برای مدت طولانی در آن تطهیر جسمی و روحی به دست می‌آید و این سنت هم در مراکز آبگرم مدرن و هم در بسیاری از حمام‌های تاریخی گنبدی مرمرین در ترکیه همچنان زنده است. تجربه یک حمام واقعاً یک تجربه ضروری در تور استانبول است.

ریشه های حمام ترکی

در ترکیه، حمام‌های سنتی یا حمام ترکی، حمام‌های بخار مرطوب هستند که پس از تصرف قسطنطنیه در سال 1453 در امپراتوری عثمانی توسعه یافتند. استانبول حدود شصت حمام دارد، حیف است که این تجربه را از دست بدهید!

به طور سنتی، حمام به سه اتاق تقسیم می شود. اولین اتاق با دمای معتدل 25 درجه که به عنوان رختکن عمل می کند. در اتاق دوم، دما کمی بالاتر است اما گرم باقی می‌ماند (37 درجه سانتی‌گراد/38 درجه سانتی‌گراد)، آخرین اتاق گرم‌ترین اتاق (50 درجه سانتی‌گراد) است با نیمکتی از سنگ مرمر.

حمام سنتی در استانبول
حمام سنتی در استانبول

فواید حمام سنتی

حمام محل ملاقاتی است که به شما امکان می دهد استرس و سموم روزانه را تخلیه کنید و تمیز و آرام بیرون بیایید. بخار به پاکسازی عمیق پوست کمک می کند، زیرا منافذ پوست منبسط می شوند و سموم و باکتری ها را آزاد می کند و از بین می برد.حمام به دلیل اختلاف دمای کمتر، عموماً بهتر از سونا پشتیبانی می شود. اما برای زنان باردار 6 ماه به بالا، افرادی که از مشکلات تنفسی یا بیماری قلبی رنج می برند، توصیه نمی شود. اگر بیمار هستید یا احساس خوبی ندارید، به شما توصیه می کنیم با پزشک خود مشورت کنید.

حمام ترکی در استانبول

حمام ترکی در استانبول، یک فرهنگ سنتی حمام است که قدمت آن به امپراتوری عثمانی باز می گردد. این مراسم بسیار مهمی بود که نشان دهنده پاکی، آرامش، پاکسازی و اشتراک اجتماعی در طول دوران است. حمام ترکی، یکی از تجربیات منحصر به فرد در شهر است پس از این تجربه بی نظیر با بهترین حمام ها و حمام های ترکی استانبول لذت ببرید.

حمام تاریخی قلیچ علی پاشا 

حمام تاریخی قلیچ علی پاشا که توسط دریاسالار معروف عثمانی قلیچ علی پاشا به معمار بزرگ سینان به عنوان بخشی از مسجد و مجموعه مدرسه سفارش داده شد، بین سال‌های 1578 و 1583 برای خدمت به لونت‌ها، سربازان نیروی دریایی عثمانی، ساخته شد. این حمام که به خاطر خطوط معماری و گنبد باشکوهش مشهور است، یکی از ساختمان‌های نمادین در Tophane، منطقه بندر قدیمی استانبول است. حمام تاریخی قلیچ علی پاشا پس از هفت سال طولانی بازسازی دقیق و فشرده درهای خود را در سال 2016 بازگشایی کرد و تجربه ای فراموش نشدنی را به بازدیدکنندگان خود ارائه می دهد.

بلیط ورودی به شما امکان دسترسی رایگان به یک جلسه حمام را می دهد و شامل امانت حوله حمام، پشتمال، یک جفت دمپایی، یک اسفنج برای لایه برداری و صابون روغن زیتون است.

حمام تاریخی قلیچ علی پاشا 
حمام تاریخی قلیچ علی پاشا

ساعات کاری: حمام همه روزه از ساعت 8 صبح تا 4 بعد از ظهر باز است. برای بانوان (آخرین رزرو ساعت 14) و از ساعت 16:30 تا ساعت 11:30 شب (آخرین رزرو ساعت 22:30) برای آقایان. حمام مختلط نیست. ساعت کاری برای خانم ها و آقایان متفاوت است.

حمام خرم سلطان ایاصوفیه 

 حمام های ترکی برای مسافران تصویری قوی و تجربه ای جدید و منحصر به فرد باقی می گذارد. حمام خرم سلطان ایاصوفیه به درخواست همسر سلطان سلیمان باشکوه در قرن شانزدهم توسط معمار عثمانی سینان و بین مسجد آبی، ایاصوفیه و معبد زئوس ساخته شد. این یک نوآوری واقعی در معماری است،  یکی از تنها حمام های ترکی است که بخش های مردانه و زنانه یکسانی را در یک محور طراحی کرده است و یکدیگر را آینه می کند.

بلیط ورودی به شما امکان دسترسی رایگان به یک جلسه حمام را می دهد و شامل امانت حوله حمام، پشتمال، یک جفت دمپایی و یک جعبه هدیه حاوی یک اسفنج برای لایه برداری، یک صابون روغن زیتون دست و یک لوسیون برای مو و بدن است

حمام خرم سلطان ایاصوفیه 
حمام خرم سلطان ایاصوفیه

ساعات کاری: حمام همه روزه از ساعت 8 صبح تا 10 شب باز است. حمام مختلط نیست. ساعت ها برای خانم ها و آقایان یکسان است اما در فضاهای مختلف.

حمام چغال‌ اوقلو

حمام چغال‌ اوقلو آخرین حمام بزرگی است که در دوران عثمانی ساخته شده است. این بنا در زمان حکومت محمود اول در سال 1741 توسط عبدالله آقا ساخته شد. حمام چغال‌ اوقلو دارای ویژگی‌های باروک و سایر نوآوری‌های سبک ساختمانی است که در معماری کلاسیک عثمانی رایج نبود.

بلیط ورودی به شما امکان دسترسی رایگان به یک جلسه حمام را می دهد و شامل امانت حوله حمام، پشتمال، یک جفت دمپایی و همچنین یک جعبه هدیه حاوی یک اسفنج برای لایه برداری، یک صابون دست، روغن زیتون و یک لوسیون کرم برای مو و بدن است.

حمام چغال‌ اوقلو
حمام چغال‌ اوقلو

ساعات کاری: حمام همه روزه از ساعت 9 صبح تا 22 شب و در آخر هفته ها از ساعت 9 صبح تا 11 شب باز است. حمام مختلط نیست. ساعت ها برای خانم ها و آقایان یکسان است اما در فضاهای مختلف.

حمام تاریخی سلیمانیه (مختلط) از زیباترین حمام ترکی استانبول

حمام تاریخی سلیمانیه در سال 1557 توسط معمار معمار سنان برای سلیمان بزرگ ساخته شد. حمام سلیمانیه با گنبدها و دودکش‌های هندسی یکی از زیباترین حمام‌های استانبول است. هشت ستون مرمری سنگ ماساژ مرکزی را احاطه کرده اند. حمام که در سال 1924 بسته شد، بازسازی شد و در سال 2004 به خدمت بازگشت.

بلیط ورودی به شما امکان دسترسی رایگان به یک جلسه حمام را می دهد و شامل امانت حوله حمام، پشتمال، یک جفت دمپایی، یک اسفنج برای لایه برداری و صابون روغن زیتون است.

حمام تاریخی سلیمانیه (مختلط) از زیباترین حمام ترکی استانبول
حمام تاریخی سلیمانیه (مختلط) از زیباترین حمام ترکی استانبول

ساعات کاری: حمام همه روزه از ساعت 10 صبح تا 8 شب باز است.

حمام آقا (مختلط)

حمام آقا در سال 1454 برای سلطان مهمت دوم ساخته شد. این حمام برای استفاده خصوصی سلطان و پسرانش مورد استفاده قرار می گرفت. سلطان مهمت دوم به دلیل فتح قسطنطنیه در سال 1453 در سراسر جهان شناخته شده است.حمام آقا اولین حمام امپراتوری عثمانی در استانبول است. این حمام عمدتاً محبوب با قیمت های مقرون به صرفه تر در فضای سنتی است.

بلیط ورودی به شما امکان دسترسی رایگان به یک جلسه حمام را می دهد و شامل امانت حوله حمام، پشتمال، یک جفت دمپایی، یک اسفنج برای لایه برداری، صابون و شامپو می باشد.

حمام آقا (مختلط)
حمام آقا (مختلط)

ساعات کاری: حمام همه روزه از ساعت 10 صبح تا 10 شب باز است.

حمام چشمه (مختلط):

Çeşme Hamamı (“çeşme” به معنای “چشمه” در فرانسوی) توسط دریاسالار بزرگ Kaymak مصطفی پاشا در اواخر دهه 1720 ساخته شد. مدت کوتاهی پس از ساخت حمام، او در شورشی به نام “شورش حامی حلیل” که به عصر لاله ها پایان داد، زندانی و اعدام شد و در این مدت امپراتوری عثمانی روابط سیاسی، روابط اقتصادی و فرهنگی خود را با غرب توسعه داد. اروپا، جایی که سبک زندگی اروپایی توسط سلاطین و دولتمردان وقت عثمانی تصاحب شد. این دوره دوازده سال به طول انجامید: از 1718 تا 1730.

این حمام تا سال 2017 به عنوان یک حمام عمومی مورد استفاده قرار گرفت و با حفظ ساختار اصلی خود بازسازی شد. در واقع، Çeşme Hamamı توسط گالری هتل گالاتا استانبول مطابق با سبک اصلی خود بازگشایی شد و سنت رفاهی آب درمانی را که 300 سال قدمت دارد، تداوم بخشید. بسته های ماساژ یا تجربه حمام ترکی سنتی را ارائه می دهد.

حمام چشمه (مختلط):
حمام چشمه (مختلط):

ساعات کاری: حمام همه روزه از ساعت 9 صبح تا 10 شب باز است (ماساژورها تا ساعت 9 شب در دسترس هستند).

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی