سوپرا، یک جشن سنتی گرجی

سوپرا یک جشن سنتی گرجی است. این جشن بخش مهمی از فرهنگ اجتماعی گرجستان محسوب می شود که در آن مردم دور هم جمع می شوند و با نان تست و مقادیر فراوان غذاهای گرجستانی شادی می کنند. اصطلاح سوپرا در لغت به معنای «رومیزی» است و شاید اشاره به فراوانی غذاهای خوشمزه گرجستان باشد که هر اینچ از میز ناهارخوری را می پوشانند.

یک سوپرای مناسب، ساعت‌ها طول می‌کشد و معمولاً برای جشن گرفتن رویدادی مانند تولد یا عروسی برگزار می‌شود. رهبری آن توسط یک تامادا یا نان تست است که یک سری نان تست های مجلل را بین لیوان های شراب گرجی و لقمه های غذاهای مجلل گرجی مانند خینکالی، خاچاپوری، متسوادی و خشلاما پیشنهاد می کند.

از نظر مردم گرجستان، مهمانان شام به عنوان “برکت از جانب خداوند” تلقی می شوند، بنابراین مسافرانی که به سوپرا دعوت می شوند باید خود را خوش شانس بدانند. این حس فراوانی، مهمان نوازی، با هم بودن و قدردانی بخشی از چیزی است که غذا و فرهنگ گرجستان را بسیار جذاب می کند.

یکی از معروف ترین مناظر تفلیس مجسمه کاتریس ددا است که بر روی تپه سولولاکی و مشرف به شهر ایستاده است، بازدید از این جاذبه گردشگری را در تور گرجستان به شما پیشنهاد می کنیم. در دست راستش شمشیری برای دفع دشمنان حمل می کند، اما دست چپش کاسه ای نوشیدنی در دست دارد تا با کسانی که به عنوان دوست می آیند مهمان نوازی کند. این نماد عشق گرجی و دفاع از آزادی و همچنین مهمان نوازی است که گرجی ها آن را مقدس می دانند. سوپرای گرجی یکی از بهترین راه هایی است که گرجی ها میهمان نوازی خود را نشان می دهند.

مجسمه کاتریس ددا
مجسمه کاتریس ددا

این در قلب فرهنگ گرجستان است. اینجا جایی است که آنها گرد هم می آیند تا با هم ارتباط برقرار کنند و غذا و شراب خود را با دوستان خود به اشتراک بگذارند. اگر واقعاً به دنبال آشنایی با این کشور باورنکردنی و مردم آن هستید، این مراسم یکی از بهترین تجربیاتی است که یک مسافر می تواند داشته باشد. اگرچه هر سوپرا در هر جایی متفاوت است، اما اغلب شامل موسیقی، رقص و همیشه نوشیدن زیاد است.

در طول سوپرای گرجی، نقش “تامادا” یا نان تست، یک سنت مهم و محترم است. انتظار می‌رود تامادا جشن‌ها را همراه با نان تست، نوشیدنی  و آهنگ‌ها به حرکت درآورد. تامادا به همان اندازه که سوپرا برای فرهنگ گرجستان حیاتی است، برای سوپرا حیاتی است، زیرا سوپراها کاملاً حول نان تست (شرافت) می چرخند. میهمان نوازی گرجیزبان زد است و نان تست برای حضور مهمانان و آنچه که آنها سر میز می آورند (چه به معنای واقعی و چه مجازی) گواه آن است.
سوپراهای گرجستانی وعده‌های غذایی چند وعده‌ای هستند. میز با رسیدن شما پر از غذا خواهد بود. در فرهنگ گرجستان، نداشتن میز پر از غذا برای مهمانان بی ادبانه است. مقدار زیادی غذا از همه جهات به سمت شما می آید، و خانواده ای که میزبان شما هستند، تا زمانی که سوپرا تمام شود، غذای بیشتری می آورند، بنابراین انتظار نداشته باشید که در وعده غذایی تاثیر زیادی داشته باشید.
شاعر بزرگ روسی قرن نوزدهم، الکساندر پوشکین، زمانی تحت تأثیر این اظهار نظر قرار گرفت که “هر غذای گرجی یک شعر است.” نوع غذای سرو شده از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است، اما تقریباً همیشه شامل خاچاپوری (نان پنیر گرجی)، گوشت خوک، مرغ، بادمجان پر شده با گردو، نان و پنیر، و همچنین غذاهای مورد علاقه خانواده و مقدار زیادی شیرینی یا کیک است.

مهمانی گرجی
سوپرا یک جشن سنتی گرجی و بخش مهمی از فرهنگ اجتماعی گرجستان است

آداب و کارهای ضروری در سوپرا

“سوپرا” یک غذای سنتی و فوق العاده گرجی است که در همه مناسبت های بزرگ برگزار می شود و ستون فقرات فرهنگ اجتماعی گرجستان است. اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که به یکی از آنها دعوت می شوید، باید بدانید که چگونه مانند یک گرجی غذا بخورید.

غذا های سوپرا با تون پوری شروع می شود، نان تخت گرجی به شکل قایق که در اجاق هایی پخته می شود که به نظر می رسد سوراخ هایی در زمین حفر شده باشد، و تن پوری هرگز به طور کامل از میز خارج نمی شود. دور اول معمولا شامل انواع پیش غذا ها و سالادها (اغلب بیشتر مایونز نسبت به سبزیجات) است که مهمانان تشویق به خوردن آنها می شوند. اما به شما هشدار داده می شود که خود را سیر نکنید، زیرا این تنها شروع مهمانی است. در حقیقت، هر مهمان در هر وعده غذایی گرجی باید از این خطر آگاه شود. به دلیل فرهنگ مهمان نوازی، مهمان احتمالاً نمی‌توانست آنقدر غذا را رد کند تا میزبان را متقاعد کند که از ارائه آن صرفنظر کند.

در برخی موارد، یک غذای مورد علاقه واقعی با تمام شکوه روی میز ظاهر می شود، خاچاپوری یا نان پنیری. بسته به منطقه به اشکال مختلف می آید. Imeretian، که نان سرخ شده دایره ای است که با پنیر پر شده است. Mingrelian، که مانند انواع ایمرتی است، اما با پنیر. یا Adjarian که به شکل قایق است و یک تخم مرغ و یک تکه کره دارد که با پنیر مخلوط می شود. یک تکه خاچاپوری در بسیاری از موارد می تواند به خودی خود یک وعده غذایی باشد، اما نه در سوپرا.

آداب و کارهای ضروری در سوپرا
آداب و کارهای ضروری در سوپرا

غذای مهم دیگر گوشت است که معمولاً به شکل شاسلیکی یا تکه های گوشت خوک است که روی آتش برشته شده است. مهمانانی که به اندازه کافی خوش شانس هستند که در یک سوپرا در حومه شهر باشند، اغلب مستقیماً با گوشت تازه پذیرایی می شوند. در گرجستان، داشتن حیوانات در حیاط، امتیازی نیست که فقط برای کسانی که زمین زیادی دارند، در نظر گرفته شود، بسیاری از آنها فقط یک مرغداری کوچ در گوشه ای دارند.

با این حال، علاوه بر رویدادهای اصلی، غذا تا زمانی که بشقاب ها روی هم در سرتاسر میز چیده شوند، به صورت دوره ای ادامه می یابد. با این حال، میزبانان مراقب خواهند بود که بشقاب‌های میهمانان را جایگزین کنند. همچنین همیشه انتخاب هایی وجود خواهد داشت. یک کیک ساده به عنوان دسر می تواند بسیار لذت بخش باشد اما دیگر میلی برای خوردن آن نخواهید داشت.

در یک سوپرا،  افراد احساس رفاقت با سایر افراد دور میز خواهند داشت، پس از تمام نان تست ها، شراب، آهنگ ها، غذاها و گفتگوها با هم ارتباط برقرار می کنند. روابط جدید بین آنها ایجاد خواهد شد، خاطرات جدید ایجاد خواهد شد. و اگر مناسبت بزرگی است، بهتر است روز بعد برای مناسبتی دیگر آماده باشند.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی