پارک های استانبول

استانبول یک شهر شلوغ است، بنابراین وقتی سر و صدای دائمی ترافیک شروع به خسته کردن شما می کند، یکی از کارهای مهم این است که در یکی از پارک های استانبول استراحت کنید.

اگر از جاذبه‌های گردشگری و بناهای تاریخی زیادی در میان منطقه تاریخی استانبول قدیمی (سلطان احمد و محله‌های اطراف آن بازدید می‌کنید)، یکی از بهترین مکان‌ها برای بازدید و راحت‌ترین مکان برای استراحت، پارک گلخانه است. – نیاز به فضای سبز در اطراف کاخ توپکاپی. با این حال، در خارج از مرکز شهر، چندین پارک بزرگ دیگر خواهید یافت. برخی مانند پارک ییلدیز و پارک امیرگان (خارج از مرکز شهری) نیز دارای ارتباطات تاریخی هستند، که زمانی ملک خصوصی کاخ های بزرگ در دوران عثمانی بوده است.

امروزه ورود به تمامی پارک های استانبول رایگان است. پیک نیک آخر هفته یکی از بهترین کارهایی است که برای مردم محلی استانبول در ماه های تابستان انجام می شود، بنابراین بسیاری از آنها مناطق مخصوص پیک نیک را پیدا خواهید کرد. امکانات مناسب خانواده مانند زمین بازی کودکان نیز در پارک های استانبول رایج است.

برخی از مناطق سبز، از جمله تپه پیر لوتی و تپه چاملیکا، به طور رسمی پارک نیستند، اما بخش‌هایی از مکان های سبز در داخل شهر هستند. آن‌ها مکان‌های بسیار محبوبی هستند که می‌توانید برای قدم زدن و تماشای مناظر شهر از بالای تپه‌ها، به‌ویژه برای تماشای غروب آفتاب در استانبول، در تور استانبول خود از آن دیدن کنید. با لیست بهترین پارک های استانبول، دریابید که کدام پارک ها را به بازدید از شهر خود اضافه کنید.

پارک های استانبول
پارک های استانبول

پارک گلخانه از پارک های استانبول

پارک گلخانه، از معروف ترین پارک های استانبول و فضای سبز شهر است که بیشتر گردشگران از آن بازدید می کنند. کل این منطقه باغ های خصوصی کاخ توپکاپی بود که در دوران عثمانی به روی همه به جز سلطان و اعضای دربار سلطنتی او بسته بود. امروزه این محوطه خانه هر دو کاخ و موزه باستان شناسی استانبول و همچنین دو موزه کوچک دیگر است: موزه علم و فناوری استانبول در اسلام و موزه ادبیات احمد حمدی تانپینار. این پارک به خودی خود قطعه ای بسیار خوشایند از طبیعت در مرکز تاریخی استانبول است که مملو از تخت های گل رسمی و حوضچه های بین مسیرهای پر پیچ و خم درختان است. در بهار بیایید تا نمایشگاه های معروف لاله های پارک را ببینید. جشنواره سالانه لاله استانبول به طور رسمی تا ماه آوریل ادامه دارد، اما بسته به آب و هوا، می‌توانید گل‌های لاله‌ها را از اواخر مارس ببینید. در این زمان نمایش گل‌های لاله را در سرتاسر شهر خواهید دید، اما ارزش یک سفر به یکی از پارک‌های اصلی مانند Gülhane را دارد تا جلوه کامل آن را درک کنید. به سمت شمال شرقی پارک قدم بزنید و مناظر وسیعی را در سراسر تنگه بسفر و دریای مرمره مشاهده کنید. ورودی اصلی پارک Gülhane در Alemdar Caddesi، مستقیماً پایین تپه از ایاصوفیه قرار دارد. ایستگاه تراموا Gülhane روبروی دروازه اصلی پارک قرار دارد.

پارک گلخانه از پارک های استانبول
پارک گلخانه از پارک های استانبول

پارک ماچکا

یکی از محبوب‌ترین پارک‌های استانبول، در آخر هفته‌های آفتابی پارک ماچکا (نام کامل: Maçka Demokrasi Parkı) همیشه مملو از خانواده‌های پیک‌نیک، سگ‌گردان و افرادی است که در حال قدم زدن و دویدن هستند. این پارک که یک فضای سبز بینظیر در مرکز شهر است، هنوز دارای مناطق انبوه از درختان از جمله لیندن، شاه بلوط، بلوط، چنار، زبان گنجشک، توسکا و گردو است.

مسیرهایی که از میان پارک منتهی می‌شوند به زمین‌های بازی کودکان، باغ‌هایی که به‌طور رسمی ساخته شده‌اند، چمن‌هایی برای پیک‌نیک‌ها و حوضچه‌های دست‌ساز منتهی می‌شوند. همچنین مناطقی با تجهیزات ورزشی (یک جزء بسیار رایج در بسیاری از پارک های ترکیه) وجود دارد. اگر می‌خواهید منظره بالای پارک داشته باشید، روی تله‌کابین (به نام Maçka-Taşkışla Teleferik) که از غرب به شرق بر روی محوطه مرکزی پارک می‌گذرد، بروید. دسترسی به ایستگاه تله کابین Maçka از سمت شرقی پارک انجام می شود. این تله کابین برای دانشجویان و کارکنان دانشگاه فنی استانبول که دارای پردیس هایی در دو طرف پارک ماچکا است، ساخته شده و بیشتر از آن استفاده می شود. پایین ترین نقطه پارک ماچکا درست در شمال غربی کاخ دولما باغچه قرار دارد و به راحتی با بازدید از کاخ ترکیب می شود. برای رسیدن به هر دو، نزدیکترین ایستگاه تراموا Kabataş است.

پارک ماچکا
پارک ماچکا

پارک ییلدیز

پارک ییلدیز زمانی شکارگاه خصوصی سلطان و بخشی از محوطه کاخ ییلدیز بود که به عنوان اقامتگاه اصلی سلطان عبدالحمید دوم (حکومت 1876-1909) مورد استفاده قرار می‌گرفت. این پارک که از دامنه تپه تا کاخ چیراغان (که اکنون یک هتل مجلل است) امتداد دارد، دارای منظره ای پانوراما از تنگه بسفر است و به عنوان یکی از بزرگترین فضاهای سبز شهر، در تعطیلات آخر هفته بسیار محبوب است. برخی از مناطق کوچک پارک همچنان جنگل های انبوه با درختان بلوط، کاج، سرخدار و زبان گنجشک در میان گونه های درختی موجود در اینجا هستند. مجموعه‌ای از مسیرهای پیاده‌روی از تپه بالا و پایین می‌روند، از میان پارک می‌گذرند و به دریاچه‌ای مصنوعی، مناطق پیک‌نیک و رستوران‌های پارک منتهی می‌شوند.

امکانات داخل پارک برای خانواده ها عالی است، با زمین های بازی کودکان مختلف که در داخل محوطه پراکنده شده اند. برای دوندگان، یک مسیر اختصاصی برای دویدن وجود دارد.

پارک ییلدیز
پارک ییلدیز

پارک سلطان احمد از پارک های معروف استانبول

پارک بزرگ سلطان احمد بین مشهورترین جاذبه های تاریخی استانبول، مسجد سلطان احمد (که بیشتر به عنوان مسجد آبی شناخته می شود) و هیپودروم در انتهای جنوبی پارک، و ایاصوفیه (آیا صوفیه) که شمال را مشخص می کند، قرار دارد. جای تعجب نیست که این منطقه همیشه شلوغ است با بازدیدکنندگانی که از گنبدها و مناره های مسجد آبی و ایاصوفیه عکس می گیرند. 

باغ‌های کوچکی که به‌طور رسمی کاشته شده‌اند، بین میدان‌های آسفالت‌شده قرار دارند، در حالی که یک فواره در نقطه میانی پارک قرار دارد. در طول جشنواره لاله های استانبول در بهار، باغ های اینجا شور و غوغایی از شکوفه های لاله است. فروشندگان خیابانی مختلف و همچنین کافه‌هایی در سرتاسر منطقه وجود دارد.

پارک سلطان احمد از پارک های معروف استانبول
پارک سلطان احمد از پارک های معروف استانبول

 تپه پیر لوتی استانبول

اگرچه این تپه جنگلی در ایوپ که با گورستان‌های تاریخی در هم آمیخته است، یک پارک نیست، یک فضای سبز بزرگ با یکی از معروف‌ترین مناظر استانبول از قله است. مسیری که به خوبی از آن مراقبت شده است، از میان گورستان های ایوپ، که نه تنها یکی از بزرگترین، بلکه قدیمی ترین گورستان های استانبول است، تا بالای تپه پیچ و تاب می خورد. اگر احساس نمی‌کنید که به ورزش نیاز ندارید، به جای آن، با تله‌کابین (Eyüpsultan Teleferik)، از روی دامنه تپه، به سمت بالا بروید.

در بالا، منظره معروف شاخ طلایی استانبول قرار دارد که پس از غروب آفتاب، با تمام چراغ‌های شهر که در طول روز چشمک می‌زنند، منظره ای چشمگیر است. منطقه کافه اینجا بین مردم محلی که برای نوشیدن چای، استراحت و تماشای مناظر می آیند بسیار محبوب است. این تپه به افتخار نویسنده فرانسوی پیر لوتی که در دهه 1870 در ایوپ زندگی می کرد، نامگذاری شده است.

 تپه پیر لوتی استانبول
تپه پیر لوتی استانبول

برای رسیدن به تپه پیر لوتی، از خط تراموا جدید استفاده کنید که از ایستگاه تراموا Cibali (درست در شمال پل آتاتورک) می‌رود و در ایستگاه تراموای Eyüpsultan پیاده شوید. برای برخی از مناظر تاریخی قبل از بالا رفتن از تپه، از قبل از مسجد ایوب سلطان در پایه تپه دیدن کنید. این مکان مقدس ترین مکان در استانبول است.

اگرچه مسجد کنونی در اینجا در قرن 19 ساخته شده است، اولین مسجد در این مکان توسط محمد فاتح در قرن 15 ساخته شد. این مکان مقبره ابو ایوب الانصاری، یکی از صحابی پیامبر اسلام است که در طول حمله نافرجام اعراب به قسطنطنیه بیزانس در قرن هفتم در اینجا درگذشت.

 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی