تور مساجد استانبول

استانبول، شهر بین دو قاره، چهارراه جهان باستان و یکی از بزرگترین شهرهای تمدن مدرن. استانبول که به‌خاطر خط افق پر از مناره‌های درخشانش معروف است، دوستداران هنر، معماری و تاریخ را به خود جذب می‌کند. دیگران برای دیدن بازارهای شلوغ، حمام ترکی در استانبول، و مجموعه وسیعی از غذا، نوشیدنی و ادویه جات دیدن می کنند. دلیلش مهم نیست، استانبول همه را مجذوب خود می کند. فرهنگ آن، چنان که با مذهب و تاریخ باورنکردنی آن در هم آمیخته است، در جزئیاتی که حتی در کوچکترین گوشه های کوچکترین مساجد استانبول یافت می شود، می درخشد.

امپراتوری عثمانی و ظهور اسلام

امپراتوری عثمانی در اوج خود در قرن شانزدهم، بخش زیادی از دریای مدیترانه، شرق اروپا، خلیج فارس و بخش هایی از شمال آفریقا را تحت کنترل داشت. این امپراتوری که در اوایل دهه 1200 توسط عثمان اول تأسیس شد، به طور پیوسته رشد کرد و ابتدا بورسا و آناتولی و سپس تسالونیکی و کوزوو را فتح کرد. فتح قسطنطنیه که پایتخت امپراتوری بیزانس و پایتخت مسیحیت بود، امپراتوری عثمانی را در تاریخ جهان تثبیت کرد.

در قرن هفدهم، اروپای غربی شروع به عقب راندن امپراتوری عثمانی کرده بود و در قرن هجدهم، دشمنان غالب امپراتوری اتریش (هابسبورگ ها) و امپراتوری روسیه بودند که تحت رهبری کاترین اول (همسر پتر کبیر) به نیروهای خود پیوستند. این امپراتوری تا سال 1922 دوام آورد، زمانی که تحت جنبش ملی ترکیه منحل شد و سلطان از ترکیه تبعید شد.

معماری اسلامی در مساجد استانبول
معماری اسلامی در مساجد استانبول

معماری اسلامی در مساجد استانبول

میمار سینان یکی از بزرگترین معماران دوره کلاسیک امپراتوری عثمانی در نظر گرفته می شود. سینان که معاصر لئوناردو داوینچی (دهه 1500) بود، به عنوان یک مهندس و فرمانده نظامی به شهرت رسید. او بیش از 300 بنا را در امپراتوری عثمانی طراحی کرد، از جمله مسجد سلیمانیه در استانبول. با این حال، شهرت سینان ناشی از کارهای نوآورانه اوست که به تدریج مسیر معماری عثمانی را تغییر داد.

مسجد شاهزاده

اولین مسجدی که در تور مساجد استانبول باید بازدید کرد، مسجد شاهزاده استانبول است. در زبان ترکی، camii به معنای “مسجد” است و “جامی” تلفظ می شود. مسجد شاهزاده در فاتح، بر روی تپه سوم استانبول قرار دارد و به افتخار سلیمان بزرگوار و پسرش ساخته شده است. این اولین مسجدی نبود که توسط معمار سینان طراحی شد، اما اولین مسجد شاهکار او محسوب می شود. این مسجد که در دهه 1540 ساخته شد، یادبودی برای شهزاده مهمت، پسری بود که جانشین سلیمان می شد. مجموعه مسجد، نیز از دو مدرسه، کاروانسرا و آشپزخانه عمومی تشکیل شده است.

مسجد شاهزاده
مسجد شاهزاده

بازدید از مسجد سلیمانیه در تور مساجد استانبول

مسجد سلیمانیه مسجد دیگری است که به سفارش سلیمان باشکوه و توسط معمار سینان طراحی شده است. هر دو در داخل مجموعه دفن شده اند. سلیمانیه نیز مانند شاهزاده در سومین تپه استانبول قرار دارد و از نقاط مختلف شهر قابل مشاهده است. سلیمانیه بزرگترین مسجد دوران عثمانی در استانبول است و مانند مسجد شاهزاده کامی بخشی از یک مجموعه است و دارای مدارس، بیمارستان، آشپزخانه عمومی و حمام و ساختمان‌های دیگر است. طراحی مسجد، خودبزرگ بینی سلیمان و همچنین اهمیت تاریخی او را رد می کند. او خود را سلیمان دوم می‌دانست، بنابراین اشاره‌هایی به گنبد صخره (اورشلیم) وجود دارد که بر روی معبد سلیمان ساخته شده است، و یادآور فخر ژوستینیان پس از اتمام ایاصوفیه است: «سلیمان من از تو پیشی گرفتم. “

بازدید از مسجد سلیمانیه در تور مساجد استانبول
بازدید از مسجد سلیمانیه در تور مساجد استانبول

مسجد دولما باغچه استانبول

مسجدی است که در ساحل به سفر ساخته‌شده است در کنار کاخ سلطنتی دلما باغچه. مجاورت مسجد با ساحل و دریای نیلگون سبب ایجاد حسی معنوی برای بازدیدکنندگان داشته است. این مسجد به معنای واقعی کلمه محلی است برای رسیدن به آرامش. مسجد دلما باغچه یک مسجد قرن نوزدهی است با سبک و سیاق معماری باروک و سلیقه‌های مردم و معماران آن قرن.

مسجد دولما باغچه در کنار کاخ دولما باغچه در تنگه بسفر واقع شده است. این کاخ در دهه 1840 برای سلطان عبدالمجید اول ساخته شد، زیرا کاخ فعلی در آن زمان، توپکاپی، قرون وسطایی و پیش نویس بود. مسجد باروک در اواسط قرن نوزدهم توسط مادر سلطان، بزم عالم ولید سلطان، راه اندازی شد، اما پس از مرگ او، پسرش مسجد را تکمیل کرد.

ابعاد آن 25 در 25 متر است و فقط یک گنبد بر پایه مربع تکیه دارد. به عنوان بخشی از مجموعه کاخ، داستان دومی برای خانواده سلطنتی داشت. مسجد دولما باغچه از این جهت که دارای پنجره های مدور است که در معماری مسجد به ندرت دیده می شود منحصر به فرد است.

مسجد دولما باغچه استانبول
مسجد دولما باغچه استانبول

مسجد سلطان احمد (مسجد آبی)

مسجد سلطان احمد در نزدیکی کاخ توپکاپی، در بخش قدیمی استانبول واقع شده است. این مسجد به‌خاطر سلطان احمد، که این مسجد را راه‌اندازی کرد، به‌طور رسمی به عنوان سلطان احمد شناخته می‌شود، اما به دلیل کاشی‌کاری‌های آبی داخلی آن به مسجد آبی معروف است. این مسجد در اوایل قرن هفدهم و در پی ضایعه ویرانگر ایرانیان ساخته شد. سلطان احمد احساس می کرد که این امر قدرت عثمانی را دوباره تقویت می کند و هزینه مسجد را به جای غنائم جنگی از بیت المال پرداخت کرد. این اولین مسجد امپراتوری بود که در حدود 40 سال ساخته شد. معمار، یکی از شاگردان معمار سینان، به دنبال عظمت و بزرگی بود – مسجد آبی یکی از بزرگترین مسجدهای استانبول است که دارای پنج گنبد اصلی، هشت گنبد فرعی و شش مناره است. طراحی آن دو قرن طراحی مساجد عثمانی را برآورده می کند و عناصری از معماری مسیحی بیزانسی و هنر اسلامی را بیرون می کشد. پاپ بندیکت در سال 2006 در سفری به استانبول از مسجد آبی دیدن کرد.

مسجد سلطان احمد (مسجد آبی)
مسجد سلطان احمد (مسجد آبی)

مسجد ایوب سلطان یکی از مساجد مقدس استانبول 

این مجموعه مهم محل دفن فرضی ابو ایوپ الانصاری، دوست پیامبر است که در نبرد بیرون از دیوارهای قسطنطنیه (ترکیه امروزی) در حالی که پرچم اسلام را در هنگام حمله اعراب و محاصره شهر (674 تا 678 پس از میلاد) در دست داشت، سقوط کرد.. آرامگاه او یکی از مهمترین زیارتگاه اسلامی استانبول است. این مسجد توسط معمار معروف عثمانی، معمار سنان ساخته شده است. معماری باشکوه آن گواه استعداد میمار سینان است. حس مقیاس، وقتی وارد مسجد می شوید بسیار زیاد است. قطر گنبد 17.5 متر و دارای 2 نیم گنبد است. آجرهای عسلی رنگی که در بیشتر مسجد ایوب سلطان استفاده می شود، فرش های مخملی و لوسترهای کریستالی آویز زیبا نیز بسیار جذاب هستند.
غرفه سینان پاشا در مقابل در اصلی در سال 1798 در حالی که مسجد در حال بازسازی بود پایین آمد. در جای خود مجموعه ای قرار دارد که دور تا دور آن را میله ها احاطه کرده اند و مجموعه زیر سایه درخت بزرگ مسجد ایوب سلطان است. سلیم مولوی بود، روی میله ها روسری های مولوی وجود دارد که در 4 گوشه آن 4 فواره قرار دارد.

تاریخچه مسجد ایوب سلطان
تاریخچه مسجد ایوب سلطان

 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی