سنت های گرجستان

سنت های گرجستان همراه با تاریخ طولانی این کشور رشد کرده و آداب و رسوم و روش های منحصر به فردی به آن بخشیده است. در حالی که برخی از آن عادات مدت‌هاست که فراموش شده‌اند، هنوز تعدادی باقی مانده‌اند که گرجی‌ها آن‌ها را گرامی می‌دارند و از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌کنند. بسیاری از سنت های گرجستان حول محور غذا و نوشیدنی هستند. درست مانند هر کشوری، گرجستان نیز دارای سنت ها و آداب و رسوم منحصر به فردی است که ممکن است برای بسیاری از خارجی ها شگفت انگیز به نظر برسد. این آداب و رسوم ریشه های عمیقی در تاریخ دارند و در طول زمان تکامل یافته اند. گرجستان کشوری با سنت های قدیمی و غنی است. ایمان همراه با سنت دلیل بقای این کشور بود.

همه بازدیدکنندگان در تور گرجستان، باید در مورد سنت های گرجستان چیزهای زیادی شنیده باشند. این سنت ها سریعتر از آنچه مردم تصور کنند تغییر می کنند. بسیاری از “سنت ها” این روزها ظاهر شده است. علیرغم همه چیز، گرجستان دارای ویژگی های فرهنگی خاصی است که توسط همه مردم ساکن در گرجستان به رسمیت شناخته شده است – مهمان نوازی، دوستی و فداکاری نسبت به خانواده های خود.

سنت های شگفت انگیز گرجستان
سنت های شگفت انگیز گرجستان

جشن سنتی سوپرا

مظهر سنت مهمان نوازی گرجستان با جشن تشریفاتی سوپرا است. سوپرا در روزهای تولد، روزهای مرگ، عروسی ها، سالگردها، تعطیلات ملی، اعیاد مذهبی، روزهای بزرگداشت، به افتخار یک مهمان، و حتی به طور موقت، بدون دلیل دیگری جز یک گردهمایی تصادفی دوستان نزدیک برگزار می شود. 

در مهمانی فوق، نوشیدنی اهمیت یکسانی با غذا دارد. این شام شامل یک سری جملات است که توسط Tamada ارائه می شود تا توسط سایر مهمانان تحسین شود. موضوعات عبارتند از عشق، خانواده، فداکاری های فردی، مضامین ملی گرایانه، زندگی و مرگ، و خدا. نعمت ها، جوک ها، حکایات و خاطرات طنز جدایی ناپذیر هستند.  غذا در قلب اکثر سنت های گرجستان قرار دارد و میز یا سوپرا، جدایی ناپذیر از هر جشنی است. 

دو سال نو از سنت های گرجستان

فرا رسیدن سال نو یکی از مهم ترین جشن ها در گرجستان است – و آنها آن را دو بار جشن می گیرند. یک بار در 1 ژانویه و سپس در 14 ام که طبق تقویم جولیانی به “سال نو قدیم” معروف است. دوم ژانویه بدوبه است که به معنای «روز شانس» است. در این روز، اعتقاد بر این است که هر اتفاقی که بیفتد، بقیه سال چگونه خواهد بود، بنابراین همه از کار اجتناب می‌کنند و تا آنجا که ممکن است تمایل دارند تا یک تجربه خوب برای 363 روز آینده ایجاد کنند.

دو سال نو از سنت های گرجستان
دو سال نو از سنت های گرجستان

جشنواره شراب از سنت های گرجستان

این چیزی شبیه به یک سنت معاصر است، اما اکنون در هشتمین سال خود، جشنواره شراب جدید در تفلیس، به گرجی ها اجازه می دهد تا چیزی را جشن بگیرند که آنها آن را جزء تاریخ و فرهنگ گرجستان می دانند . این جشنواره از بازدیدکنندگان دعوت می کند تا برداشت شراب سال را امتحان کنند و شراب های تولید شده در کشور را جشن بگیرند.

آب معدنی جادویی

گرجستانی ها معتقدند نوشیدن آب معدنی بورجومی، از شهر همنام در مرکز کشور، می تواند همه چیز را از مسمومیت غذایی گرفته تا خماری درمان کند. این گیاه از یک منطقه آتشفشانی است و به طور طبیعی گازدار است و طعمی منحصر به فرد به آن می بخشد و آن را با مواد معدنی آغشته می کند که ظاهراً خواص درمانی آن را به آن می بخشد.

کریسمس در ژانویه

مانند بسیاری از کشورهای ارتدکس دیگر، گرجی ها کریسمس را در 7 ژانویه جشن می گیرند که برابر با 25 دسامبر در تقویم میلادی است. در روز هفتم، افراد زیادی در رژه ای به نام “Alilo ” شرکت می کنند. آنها در حالی که در خیابان ها برای جشن قدم می زنند، لباس می پوشند و پرچم ها را حمل می کنند.

کریسمس در ژانویه
کریسمس در ژانویه

کشتی گرجستانی

کریدولی یک هنر رزمی تاریخی گرجستانی است که از زمانی که گرجستان استقلال گرجستان از اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 به دست آورد، دوباره احیا شده است. این هنر سبک های مختلف از جمله کشتی، جودو و حتی شمشیرزنی را در یک ورزش غیرمعمول و ماهر ترکیب می کند.

شراب کهربا

یک شراب خاص منحصر به فرد در گرجستان، شراب نارنجی یا کهربایی آن است که از تخمیر انگور در یک آمفورا سفالی به نام کووری (Qvevri) تهیه می شود. به طور سنتی برای درخواست کردن هر چیزی از خدا به خانواده و دارایی استفاده می شود و در یک شات از شاخ قوچ نوشیده می شود.

مهمان نوازی از سنت های دیرینه گرجستان

یکی از شناخته شده ترین آثار ملی گرجستان کارتلیس ددا – مادر گرجستان است. مجسمه او بر فراز تفلیس ایستاده است و در یک دست شمشیر و در دست دیگر یک جام شراب دارد. این نشان دهنده نگرش محافظ و مهمان نواز گرجستان نسبت به مهمانان است. طی قرن‌ها، مردم گرجستان سنت‌های سخاوت و مهمان‌نوازی و شهرت خود را توسعه دادند. این را می‌توان در خانه یا در خیابان، در بازار روستا یا متروی تفلیس تجربه کرد. اگر یک گردشگر یک گرجی را متوقف کند تا مسیر را بپرسد، این احتمال وجود دارد که شخصاً تا مقصد خود اسکورت شوند. ضرب المثل گرجی “هر مهمان هدیه ای از طرف خداست” تا حد زیادی توضیح می دهد که گرجی ها چقدر مهمان نواز و پذیرا هستند. گردشگران به طور مرتب گزارش می دهند که هنگام پیاده روی از آنها دعوت می شود تا در جوامع گرجی ها اقامت کنند، شخصاً به مکان های بینظیر همراهی می شوند و البته در هر مرحله به میزان کافی از غذاهای خوشمزه گرجستان و نوشیدنی پذیرایی می شوند. 

مهمان نوازی از سنت های دیرینه گرجستان
سنت های مهمان نوازی در گرجستان در ضرب المثل گرجی بیان شده است:
«هر مهمان هدیه ای از جانب خداوند است».
به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی