تور کریسمس

کریسمس

کریسمس یک جشن سالانه برای بزرگداشت تولد عیسی مسیح است که عمدتاً (اما نه منحصرا) در 25 دسامبر هر سال برگزار می شود. تقریباً در همه کشورهای جهان و میلیاردها نفر در سراسر جهان، کریسمس را با آداب و رسوم مختلف جشن می گیرند. کریسمس هم یک تعطیلات مذهبی و هم یک تعطیلات فرهنگی/سکولار است که نه تنها تولد مسیح بلکه بسیاری از سنت‌های غیرمذهبی مانند هدیه دادن، تزئین درختان، جمع شدن با عزیزان، و احساس کلی صلح و حسن نیت را در بر می‌گیرد. تور کریسمس زمان مناسبی است که با فرهنگ های مختلف کریسمس در سراسر جهان، آشنا شوید.

منشا و زمان کریسمس

در حالی که اکثر مسیحیان تولد مسیح را در 24 دسامبر (شب کریسمس) و/یا 25 دسامبر (روز کریسمس) جشن می‌گیرند، این تاریخ‌ها مورد توافق جهانی نیستند. این به این دلیل است که فرقه های مسیحی از دو تقویم متفاوت پیروی می کنند.

کاتولیک‌ها، پروتستان‌ها و بیشتر کشورهای سکولار، همگی از تقویم مدرن گریگوری پیروی می‌کنند که توسط پاپ گریگوری سیزدهم در سال 1582 معرفی شد و کریسمس را در «معمول» 24 تا 25 دسامبر قرار می‌دهد. با این حال، بسیاری از کلیساهای ارتدکس، به ویژه در کشورهای اسلاو و “ستان” اروپای شرقی و آسیای غربی، از تقویم قدیمی جولیانی پیروی می کنند که در سال 46 قبل از میلاد، توسط امپراتور روم ژولیوس سزار تاسیس شده است. تقویم جولیان در حال حاضر 13 روز از تقویم میلادی عقب است، بنابراین 25 دسامبر (شب کریسمس) 13 روز بعد، در روزی که بقیه جهان به عنوان 06 ژانویه می شناسند، و روز کریسمس در 07 ژانویه برگزار می شود.

سنت های کریسمس
سنت های کریسمس

از هر تقویمی که پیروی کنیم، هیچ دلیلی وجود ندارد که نشان دهد مسیح دقیقاً در 25 دسامبر متولد شده است. در واقع، اولین ذکر آن تا سال 221 پس از میلاد، نزدیک به 200 سال پس از مرگ عیسی، در نوشته‌های مورخ سکستوس ژولیوس افریقانیوس ظاهر نشده است.

تئوری های متعددی وجود دارد که چرا آن تاریخ خاص برای نشان دادن تولد عیسی انتخاب شده است. برای مثال، یکی از نظریه‌های رایج چنین فرض می‌کند که مسیحیان اولیه به دنبال هماهنگی با یک جشن رومی موجود بودند، dies solis invicti nati («روز تولد خورشید تسخیر نشده»)، و بدین ترتیب تولد دوباره خورشید را با تولد پسر خدا مرتبط می‌کردند. نظریه دیگری نشان می دهد که آنها یک روز نه ماهه (مدت زمان بارداری) را پس از اعتدال بهاری، یعنی 25 مارس انتخاب کردند، که اعتقاد بر این بود که روزی است که خداوند هنگام خلق جهان نور اضافه کرد و بنابراین روزی است که او عیسی مسیح را معرفی کرد. نور جهان.”

کریسمس در سراسر جهان

جشن های کریسمس در سراسر جهان بسیار متفاوت است. بدیهی است که مذهب، بزرگترین عامل تمایز است، زیرا این تعطیلات برای مسیحیان که معتقدند عیسی مسیح ناجی معنوی آنهاست، اهمیت بسیار بیشتری دارد تا برای کسانی که آن را به عنوان زمانی که بابانوئل از آن بازدید می کند، می دانند. در نقطه‌ای مشابه، اما برعکس، کشورهای مسلمان، که دولت‌هایشان ممکن است بر این باورند که تعطیلات غیراسلامی گناه است، بیشتر به کریسمس با تحقیر نگاه می‌کنند.

با این حال، حتی در اردوگاه‌های معنوی یا سکولار، کریسمس در سراسر جهان شکل‌های بسیار متنوعی به خود می‌گیرد. بسیاری از موضوعات تقریباً جهانی هستند – تزئین درختان، برپایی صحنه های تولد، گذراندن وقت برای جشن گرفتن با عزیزان، دریافت هدایایی به جا مانده از یک موجود ماوراء طبیعی – اما جزئیات از کشوری به کشور دیگر به طرز خارق العاده ای متفاوت است.

به عنوان مثال، در برخی از کشورها، هدایا به طور مرموزی در جوراب های کودکانه ظاهر می شوند، اما در کشورهای دیگر در کفش ها یا روبالشی ها ظاهر می شوند. علاوه بر این، هدایا ممکن است در زمان‌های مختلف از 6 دسامبر تا 7 ژانویه ظاهر شوند.

درخت کریسمس از باغ وحش تولدو، ایالات متحده آمریکا
درخت کریسمس از باغ وحش تولدو، ایالات متحده آمریکا

درختان کریسمس نیز رویکردهای مختلفی را نشان می دهند. بسیاری از آنها همیشه سبز مخروطی شکلی هستند، اما ممکن است به طور متناوب یک شاخه زیتون، یک درخت نخل یا مدلی از نارگیل یا حتی پرهای مرغ باشند. آنها ممکن است با هر چیزی تزئین شوند، از چراغ های برقی و زیور آلات گرفته تا شمع، روبان، آب نبات و موارد دیگر. 

کریسمس فوق العاده ترین زمان سال است! کریسمس بسیار فراتر از یک رویداد مذهبی است. در سراسر جهان جشن گرفته می شود. مردم از هر ادیان و عقاید سنت های کریسمس را پذیرفته اند که در تور کریسمس می توانید شاهد آن باشید.

تور کریسمس آلمان

آلمان مسئول خاستگاه درختان کریسمس است، زیرا مسیحیان معتقد این سنت را در قرون وسطی آغاز کردند. به طور معمول، درخت در شب کریسمس به خانه آورده می شود و مخفیانه توسط مادر خانواده برای فرزندان خردسال تزئین می شود. آلمانی ها به جای روز کریسمس در شب کریسمس هدایایی رد و بدل می کنند.

 لهستان

شب کریسمس مهمترین روز در طول دوره جشن در لهستان است، زیرا در این زمان غذای اصلی جشن مصرف می شود. به طور سنتی، خانواده ها تا زمانی که اولین ستاره در آسمان ظاهر نشود غذا نمی خورند، سپس 12 غذای مختلف سرو می شود. کاتولیک ها می گویند این ظروف نشان دهنده 12 شاگرد عیسی مسیح است و برخی معتقدند مصرف آنها برای 12 ماه آینده شما را خوش شانس می کند.

روسیه

به طور غیرعادی، روسیه کریسمس را در 7 ژانویه جشن می گیرد و تنها برخی از کاتولیک ها این روز را در 25 دسامبر انتخاب می کنند. این به این دلیل است که کلیسای ارتدکس روسیه از تقویم متفاوت و قدیمی‌تری – معروف به جولیان – برای جشن‌های مذهبی استفاده می‌کند. شب سال نو زمان مهم تری از سال است، زیرا این زمانی است که پدربزرگ فراست به بچه ها هدیه می دهد.

از کریسمس در ارمنستان دیدن کنید
از کریسمس در ارمنستان دیدن کنید

ژاپن در تور کریسمس

کریسمس به عنوان یک تعطیلات مذهبی در ژاپن جشن گرفته نمی شود و در عوض به عنوان زمانی برای گسترش شادی در نظر گرفته می شود. بسیاری از سنت ها از غرب گرفته شده است، زیرا کریسمس برای ژاپنی ها مفهوم جدیدی است. مرغ سرخ شده محبوب ترین وعده غذایی برای خوردن در روز کریسمس است، بنابراین رستوران هایی مانند KFC از قبل سفارش می دهند.

نروژ

مانند بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر، هدایا در شب کریسمس در نروژ باز می شوند. هدایا نه تنها توسط جولینسن (بابا نوئل)، بلکه کوتوله‌های کوچک او که به نام «نیسه» شناخته می‌شوند، ارائه می‌شود. نروژ برای هدیه دادن هر ساله یک درخت کریسمس بزرگ به بریتانیا که در میدان ترافالگار قرار می گیرد، مشهور است. این یک «تشکر» برای کمک بریتانیا در طول جنگ جهانی دوم است.

نیسه نروژی
جن نروژی: نیسه، موجودی جذاب و خجالتی از فرهنگ عامه اسکاندیناوی است

تور کریسمس چین

کریسمس در چین موضوع مهمی نیست، زیرا این کشور یک کشور مسیحی نیست، اما در سال های اخیر شهرهای بزرگ شروع به جشن گرفتن برخی از جنبه های آن کرده اند. به طور منحصر به فرد، برخی از مردم ترجیح می دهند در شب کریسمس سیب بدهند، که در چین Ping’an Ye (شب آرام) نامیده می شود. کلمه ماندارین برای سیب شبیه کلمه صلح است، از این رو این سنت ایجاد شد.

 اسپانیا

به طور سنتی، اسپانیایی ها غذای اصلی جشن خود را در شب کریسمس، قبل از عشای نیمه شب (La Misa Del Gallo) می خورند. معمولاً از بوقلمون پر شده با ترافل تشکیل شده است، اما در شمال غربی اسپانیا غذاهای دریایی انتخاب محبوب تری هستند. پس از مراسم عشای ربانی، مردم مشعل به دست می گیرند و در خیابان ها ساز می نوازند تا جشن بگیرند.

درخت کریسمس از شهر واتیکان
درخت کریسمس از شهر واتیکان

تور کریسمس برزیل

برزیل برای سال‌ها تحت حاکمیت پرتغالی‌ها بود، بنابراین طبیعتاً بیشتر سنت‌های کریسمس برزیل از پرتغال می‌آیند. مردم در شب کریسمس به عشای نیمه شب می روند و اغلب با نمایش های آتش بازی بزرگ در شهرها دنبال می شود. بچه‌ها گاهی یک جوراب را نزدیک پنجره برای پاپای نوئل می‌گذارند که آن را با یک هدیه جایگزین می‌کند!

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی