غارهای آنتالیا و بوی خوش طبیعت

وقتی صحبت از مقاصد گردشگری حرفه ای به میان می آید، آنتالیا در ترکیه خود را به عنوان یک رهبر بازار به حساب می آورد. با نشستن در سواحل جنوب غربی مدیترانه، توصیه می کنیم برای کشف بسیاری از لذت هایی که بر دیگر مکان های ترکیه برتری دارند، از آن بازدید کنید. آب های آبی کریستالی، سواحل شنی طولانی و رشته کوه توروس پشتوانه خوش منظره، مناظر شگفت انگیزی هستند و سبک زندگی مدیترانه ای ترک را خلاصه می کنند. آنتالیا مقصدی ایده آل برای کشف غارها و اکتشاف ماجراجویانه در تور آنتالیا است و غارهای آنتالیا، بوی خوش طبیعت را برای گردشگران تداعی می کند. مکان های معروفی مانند سومین غار طولانی زیر آبی جهان، آلتین‌بشیک، غار داملاتاش دلیل وجود گردشگری در آلانیا  و غار کارائین با داستان هایی از زمان های فراموش شده آنتالیا را می توانید بازدید کنید.

غار کارائین از غار های معروف آنتالیا

غار کارائین (Karain Mağarası) در 30 کیلومتری شمال غربی آنتالیا در محدوده روستای یاغجا واقع شده است. غار کارائین یکی از بزرگترین غارهای آنتالیا است که در ارتفاع 150 متری از دشت تراورتن روبروی آن و 430-450 متری از سطح دریا قرار دارد. در آغاز تاریخ بشر، این غار در قرون ماقبل تاریخ از اوایل عصر پارینه سنگی، عصر پارینه سنگی میانی و پسین، عصر نوسنگی، عصر کالکولیتیک، عصر برنز اولیه و عصر کلاسیک، توسط مردم سکونت داشته است. به عنوان یک نتیجه طبیعی از این، آن حاوی یک نهشته فرهنگی ضخیم تقریباً 11 متر است. استفاده از غار در دوره های کلاسیک بیشتر به صورت غار نذری (معبد) بوده و کتیبه ها و طاقچه های یونانی در پیشانی غار و دیوارهای بیرونی آن وجود دارد. یافته های باستان شناسی به دست آمده از کاوش های غار کارائین در موزه آنتالیا (Antalya Mağarası) و موزه کارائین (Karain Müzesi) واقع در نزدیکی غار به نمایش گذاشته شده است.

غار کارائین از غار های معروف آنتالیا
غار کارائین از غار های معروف آنتالیا

غار دیم از غارهای آنتالیا

غار دیم در دامنه کوه Cebel-i Reis (Cebel-i Reis Mağarası) در 12 کیلومتری شرق آلانیا قرار دارد. این غار 232 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و در سال 1998 افتتاح شد، دومین غار بزرگ ترکیه است که به روی بازدیدکنندگان باز شده است. تخمین زده می شود که یک میلیون سال قدمت داشته باشد. یکی از شاخه های غار که از دو شاخه مجزا از میان کوه می گذرد 50 متر و دیگری 360 متر است. دریاچه کوچکی در انتهای غار وجود دارد که از استالاکتیت و استالاگمیت تشکیل شده است. فضای داخل غار که از طریق پلکان قابل دسترسی است، شبیه تزیینات فیلم، فوق العاده است. پس از گشت و گذار در غار، می توان از شیب به سمت دره دیم استریم (Dim Çayı Vadisi) پایین رفت. به همین ترتیب، می توانید از مکان های پیک نیک در کنار جریان دیم به غار بروید. نمای پانوراما از قلعه آلانیا (Alanya Kalesi) را می توان از دامنه ای که غار در آن قرار دارد تماشا کرد.

غار دیم از غارهای آنتالیا
غار دیم از غارهای آنتالیا

داملاتاش غار شفا دهنده آنتالیا

غار داملاتاش (Damlataş Mağarası)، در مرکز منطقه آلانیا، در سال 1948 در حین استخراج سنگ برای استفاده از آن در ساخت بندر کشف شد. این شهر در ساحل غربی شبه جزیره تاریخی آلانیا واقع شده است. در ورودی غار گذرگاهی به طول 50 متر وجود دارد. پس از عبور از ارتفاع 15 متری به یک فضای خالی استوانه ای شکل می رسد. از اینجا به کف غار دسترسی پیدا می شود. استالاکتیت ها و استالاگمیت های غار که در سنگ آهک نیمه بلورین است در 15 هزار سال به وجود آمده اند. این غار به دلیل قطرات آبی که از استالاکتیت ها می چکد، Damlataş (سنگ چکان) نامیده شد.

غار داملاتاش از غارهای آنتالیا، به دلیل زیبایی مسحورکننده و همچنین هوای مفید برای بیماران آسمی مشهور است. بیمارانی هستند که برای مدت معینی زیر نظر پزشک در غار می نشینند و به مدت 21 روز تحت درمان هستند و از آن استفاده می کنند. هوای غار در تابستان و زمستان تغییر نمی کند، دمای هوا 22 درجه سانتی گراد، رطوبت 95 درصد و فشار ثابت 760 میلی متر است. هوای این غار در آنتالیا، دارای 71 درصد نیتروژن، 20.5 درصد اکسیژن، 2.5 در ده هزار دی اکسید کربن و مقداری رادیواکتیویته و یون است.

داملاتاش غار شفا دهنده آنتالیا
داملاتاش غار شفا دهنده آنتالیا

غار آلتین‌بشیک

غار آلتین‌بشیک (Altınbeşik Mağarası) در دامنه غربی دره عمیق و شیب‌دار ماناوگات (Manavgat Vadisi) در شرق روستای Ürünlü در ناحیه İbradı قرار دارد. بلندترین نقطه غار که 2500 متر طول دارد نسبت به ورودی 101 متر است. غار افقی و نیمه فعال است. از آنجایی که سطوح پایین و میانی غار هر از چند گاهی فعال است، برکه ها معمولاً در فصول خشک ایجاد می شوند. سطح بالایی همیشه خشک می ماند.

هوای داخل غار بسیار مرطوب و دمای آن در حدود 16-18 درجه است. توپوگرافی کارستی محیط و جنگل های کاج منظره بی نظیری را ایجاد می کند. آبی که از غار خارج می شود مربوط به دریاچه بی شهیر (Beyşehir Gölü) است. از آنجایی که سطح آب داخل کیس بالا است، سفر در غار با قایق انجام می شود.

غار آلتین‌بشیک
غار آلتین‌بشیک

غار بلدیبی دومین مرکز مهم ماقبل تاریخ

غار بلدیبی (Beldibi Mağarası) در 28 کیلومتری جنوب غربی آنتالیا و حدود 20 کیلومتری شمال کمر واقع شده است. این غار در ارتفاع ۲۵ متری از ساحل دریا، دومین مرکز مهم ماقبل تاریخ آنتالیا است. این غار یک محوطه باستانی است که همیشه به روی بازدیدکنندگان باز است. از آنجایی که فضای داخلی غار که 25 متر بالاتر از ساحل دریا قرار دارد، امروزه بر اثر تخریب طبیعی به شدت آسیب دیده است، لایه های پرکننده توسط آب باران و باد تخریب شده است. در حین کاوش در غار بلدیبی، در مجموع شش لایه حاوی فرهنگ های میان سنگی و ابزارهای سنگ چخماق مربوط به دوره های پارینه سنگی پسین و میان سنگی یافت شد. بر روی دیوارهای پناهگاه صخره ای تصاویر شماتیک شده از انسان، بز کوهی و آهو وجود دارد.

غار بلدیبی دومین مرکز مهم ماقبل تاریخ
غار بلدیبی دومین مرکز مهم ماقبل تاریخ

نکاتی که قبل از بازدید از غارهای آنتالیا باید بدانید

ورودی غارها اغلب در دامنه تپه است و باید با پای پیاده با پله ها یا مسیرهای سنگلاخ بالا رفت. فضای داخلی، نمناک و مرطوب است، ممکن است آب انباشته شده باشد، و مسیرها ناهموار و احتمالاً لغزنده هستند. بنابراین، کفش مناسب مورد نیاز است. دمای داخل غارها معمولاً بیش از 20 درجه نیست. در تابستان یک ژاکت با خود ببرید.

در ماه های تابستان، از آوریل تا اکتبر، غارها معمولا از ساعت 08:00 تا 19:00 باز هستند، در حالی که در ماه های زمستان در ساعت 17:00 بسته می شوند. هزینه ورودی بسیار متوسط ​​است، بنابراین بازدید از غار کاراین بسیار کمتر از 1 یورو است.

اگر می خواهید به تنهایی غارها را کاوش کنید، لطفاً اقدامات احتیاطی عمومی قابل اجرا را رعایت کنید، به پیش بینی آب و هوا توجه کنید، تجهیزات مناسب را همراه خود برید، به مقامات مربوطه اطلاع دهید که چه زمانی و کجا می خواهید بروید، و از کدام غار می خواهید بازدید کنید. هرگز نباید غارها را دست کم بگیرید.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی