تور نوروز روسیه

نوروز یک تعطیلات بهاری است که توسط تعدادی از گروه های قومی-زبانی جشن گرفته می شود. در فارسی به معنای روز نو است. در روسیه به طور گسترده توسط تاتارها، باشقیرها، لزگین ها و سایر مردم جشن گرفته می شود که می توانید در تور نوروز روسیه با فرهنگ آن ها بیشتر آشنا شوید.

این جشن از اعتدال بهاری در 21 مارس شروع می شود و به مدت 13 روز ادامه می یابد. و طبق باورهای رایج، هر چه جشن نوروز شادتر و مفرح تر باشد، محصول آن سال بهتر خواهد بود. نوروز، جشن سال نو ایرانی باستانی است و به طور گسترده در سراسر آسیای مرکزی و جمهوری‌های با اکثریت مسلمان روسیه تاتارستان، باشقیرستان و داغستان جشن گرفته می‌شود. اعتقاد بر این است که قدمت این جشن به بیش از 3000 سال قبل برمی‌گردد و ریشه در دین ایرانی پیش از اسلام زرتشتی دارد. این جشن در مناطق مختلف جهان از جمله بالکان، حوزه دریای سیاه، قفقاز، آسیای مرکزی و خاورمیانه برگزار شده است.

هر سال، در حدود 21 مارس، خورشید به طور یکسان در کل سیاره می تابد. در این روز که برای اولین بار خورشید از قطب شمال طلوع می کند، مردم بسیاری از کشورهای نیمکره شمالی این روز را به عنوان آغاز سال جدید و شروع بهار جشن می گیرند.

نوروز در روسیه
نوروز در روسیه

 نوروز برای هزاران سال هم به عنوان یک جشن سکولار و هم مذهبی توسط مردم بسیاری از کشورهایی که زمانی بخشی از امپراتوری ایران بودند جشن گرفته می شد. تاریخچه نوروز به دوران امپراتوری هخامنشی برمی‌گردد که حدود 2500 سال پیش وجود داشته است. در گاهشماری ایرانی باستان اولین روز از اولین ماه تقویم شمسی و برای زرتشتیان و بهائیان نیز اولین روز از سال شمسی است. امروزه این جشن توسط بیش از 500 میلیون نفر در سراسر جهان جشن گرفته می شود، که بیشتر در کشورهایی که زمانی بخشی از امپراتوری هخامنشی بودند، از جمله ایران، افغانستان، ترکیه و بسیاری از کشورهای شوروی سابق مانند تاجیکستان و آذربایجان، جشن گرفته می شود.

اهمیت آن از این واقعیت ناشی می شود که هر سال در اعتدال بهاری جشن گرفته می شود، یعنی زمانی که خورشید مستقیماً به خط استوا می تابد و طول روز و شب تقریباً در همه جای زمین برابر است.

عید نوروز، عید دوستی و صلح در تور نوروز روسیه

تعطیلات باستانی زمان تجدید و شروع جدید را نشان می دهد. ملت هایی که به طور سنتی نوروز را جشن می گیرند بر این باورند که یک جشن باشکوه می تواند سالی موفق و پربار به ارمغان بیاورد.

نوروز که تا حد زیادی در دوران شوروی فراموش شده بود، جایگاه خود را در تور نوروز روسیه به عنوان یک جشن ملی کلیدی در چندین کشور شوروی سابق و جمهوری‌های با اکثریت مسلمان روسیه بازپس گرفت. همانطور که طبیعت با زمستان خداحافظی می کند و شروع بهار را نشان می دهد، بسیاری در تور نوروز روسیه با پوشیدن بهترین لباس های سنتی خود و پختن بهترین غذاهای خود از تغییر فصل استقبال می کنند.

عید نوروز، عید دوستی و صلح در تور نوروز روسیه
آژانس فرهنگی و علمی یونسکو در سال 2009 نوروز را به فهرست «میراث فرهنگی ناملموس بشریت» اضافه کرد.

تاریخ طولانی و طولانی نوروز

نوروز از دین زرتشتی، یک دین توحیدی کهن و پیش از مسیحیت سرچشمه گرفته است. زرتشت، خالق این دین، احتمالاً در حدود سال 628 پیش از میلاد متولد شده و ایرانی بوده است. او به شدت نگران مرگ و تولد دوباره بود و اینکه چگونه خیر (معادل با نور و دانش) می تواند بر شر غلبه کند (معادل با جهل و تاریکی). بسیاری از داستان ها و بسیاری از فلسفه کتاب مقدس زرتشتی، اوستا، مشابهاتی در مسیحیت، یهودیت و اسلام دارند که همگی در همان منطقه جغرافیایی زرتشتی نشات گرفته اند.

از آنجا که بسیار قدیمی است، آغاز نوروز در فولکلور و رمز و راز است. اوستا از نوروز به عنوان یکی از هفت جشن مهم دین زرتشت یاد می کند. در حماسه ملی ایرانی، شاهنامه، آمده است که شاه جمشید نوروز را آغاز کرد تا بشریت را از زمستانی طولانی که هر موجود زنده ای را تهدید می کرد نجات دهد. با این حال، اکثر مورخان بر این باورند که شاه جمشید احتمالاً یک شخصیت کاملاً تخیلی از اساطیر ایرانی است.

می دانیم که در امپراتوری هخامنشی، در حدود قرن پنجم پیش از میلاد، آن نوروز جشن گرفته می شد و احتمالاً مهم ترین تعطیلات سال بود. همچنین می دانیم که در زمان ساسانیان از حدود قرن سوم تا هفتم میلادی وضعیتی مشابه داشته است. با گسترش دین زرتشتی در سراسر ایران و آسیای مرکزی، نوروز را نیز همراه خود آورد. می دانیم که پس از ورود مهاجمان عرب و اسلام به این منطقه، پس از قرن هفتم پس از میلاد نیز ادامه یافت و زمانی که امپراتوری روسیه آسیای مرکزی را در دهه 1800 فتح کرد، جشن های نوروز نیز ادامه یافت.

تاریخ طولانی و طولانی نوروز
نقش برجسته قرن پنجم که پادشاه هخامنشی، احتمالاً داریوش بزرگ را نشان می‌دهد که در حال پذیرایی از نجیب‌زادگان است. گردهمایی اشراف و موبدان در پایتخت بخشی از جشن های نوروزی باستانی بود.

نوروز از انقلاب‌ها و حکومت‌های ظالمی جان سالم به در برده است که در چند وقت اخیر تلاش کرده‌اند این تعطیلات را ممنوع کنند یا آن را به اشتراک بگذارند. به عنوان مثال، روسیه شوروی و دولت طالبان افغانستان، همگی در مقطعی تلاش کردند این تعطیلات را ممنوع کنند، زیرا احساس می کردند که سنت باستانی زرتشتی با ایدئولوژی های آنها مطابقت ندارد. با این حال، سنت های نوروزی در تمام این مناطق آسیب دیده برگزار می شد و هنوز هم برگزار می شود.

با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، جشن‌های نوروز در سراسر آسیای مرکزی و بسیاری از کشورهای قفقاز احیا شد، زیرا مردم هر کشور به سنت‌های پیش از شوروی خود به عنوان مبنایی برای ساختن هویت‌های ملی و قومی جدید و متمایز نگاه کرده‌اند. . برای بسیاری، نوروز بخش قدرتمندی از این هویت است.

امروزه، در میان فرهنگ‌هایی که آن را جشن می‌گیرند، نوروز به طور کلی به‌عنوان آغازی تازه با یک لوح تمیز دیده می‌شود. مردم جبران می کنند، خانه هایشان را تمیز می کنند و برای شروع سال نو لباس های نو می خرند یا می دوزند. اعتقاد بر این است که برای سال نو، همه چیز باید دوباره به عنوان جدید باشد.

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی