تور نوروز مارماریس

نوروز طبق تقویم ایرانی اولین روز بهار، پایان زمستان و آغاز سال است. زمانی است که خانواده و دوستان گرد هم می آیند و پایان یک سال و آغاز سال دیگر را جشن می گیرند. نوروز جشنی بسیار قدیمی است که هم در شرق و هم در غرب با نام‌های مختلف شناخته می‌شود. با انتقال از فرهنگی به فرهنگ دیگر شکوفا شد.نوروز جشنی است که مردم ترکیه پیش از اسلام آن را از مدت ها پیش شروع به جشن گرفتن کردند و در طول زمان تا به امروز به خوبی زنده مانده است. شما نیز می توانید تعطیلات خود را در تور نوروز مارماریس با مردم ترکیه جشن بگیرید.

نوروز توسط مردمان ادیان و فرهنگ های مختلف در این منطقه وسیع جشن گرفته می شود. برخی از خاستگاه‌های اولیه این جشنواره در آیین زرتشتی نهفته است و یکی از مقدس‌ترین روزهای تقویم زرتشتی باستان است. بازگشت بهار اهمیت معنوی زیادی دارد که نماد پیروزی خیر بر شر و شادی بر غم است. بویژه روح ظهر معروف به راپیثوینا که در ماههای سرد سال توسط روح زمستان به زیرزمین رانده می شد، طبق سنت زرتشتی در ظهر روز نوروز با جشن هایی مورد استقبال قرار گرفت.

خلیج تورونچ از جاذبه های دیدنی مارماریس
خلیج تورونچ از جاذبه های دیدنی مارماریس

آب و آتش در نوروز

اگرچه سنت ها و آداب و رسوم همراه با جشن نوروز از کشوری به کشور دیگر متفاوت است، اما ویژگی های وحدت بخش بسیاری وجود دارد. در بیشتر مناطق، آماده‌سازی نمادین آتش و آب قبل از جشنواره انجام می‌شود و رقص‌های آیینی شامل پریدن از روی آتش و نهرها انجام می‌شود. در ایران، این رقص ها در آخرین چهارشنبه قبل از عید نوروز، معروف به چهارشنبه سوری یا چهارشنبه آتاش انجام می شود، در حالی که در آذربایجان، این عمل در چهار چهارشنبه قبل از جشن انجام می شود. در بسیاری از جاها، خانوارها ظروف آب خود را در چهارشنبه آخر سال پر می کنند و در قرقیزستان، تمام ظروف خانه باید در شب نوروز پر شود، به این امید که این امر در سال جدید فراوانی داشته باشد و آب را حفظ کند. دوری از بدبختی همچنین در اکثر مناطق مرسوم است که قبل از شروع جشن‌های نوروزی از اهل گورستان‌ها دیدن کنند و بازدیدکنندگان شمع و نذری به یاد مردگان بیاورند. معمولاً در شب نوروز در قزاقستان دو شمع در درب خانه گذاشته می شود. در آذربایجان در روز دوم نوروز که به نام «روز پدران» معروف است، از مردگان یاد می‌کنند.

فعالیت‌های فرهنگی سنتی در تور نوروز مارماریس

نوروز همچنین فرصتی برای فعالیت‌های فرهنگی سنتی است که آداب و رسوم رایج را با آداب و رسوم محلی ترکیب می‌کند. شعر یکی از ویژگی‌های محبوب جشن‌های نوروزی است و «اشعار نوروزی» در زمان برگزاری جشنواره سروده، منتشر و خوانده می‌شود. موسیقی نیز بسیار مهم است و بسیاری از کشورهایی که نوروز را جشن می گیرند، آهنگ های محلی سنتی خود را به طور خاص برای جشنواره دارند.شما نیز در تور نوروز مارماریس می توانید از موسیقی این ناحیه نیز بهره مند شوید. یکی از نمونه ها آهنگ معروف افغانی “ملا ممد جان” است که گفته می شود سرچشمه آن شهر مزار شریف است اما در ایران و تاجیکستان نیز خوانده می شود. در ازبکستان ترانه های نوروزی توسط خوانندگان سنتی و قصه گوها مانند باشی، شویر و دوستونچی اجرا می شود. به همین ترتیب، در قرقیزستان، رقابت‌هایی بین آکاین‌ها، داستان‌سرایان حماسی یا باردانی که داستان‌های نوروزی را بداهه می‌سازند، برگزار می‌شود. انواع رقص های سنتی در طول جشن اجرا می شود.

فعالیت‌های فرهنگی سنتی در تور نوروز مارماریس
فعالیت‌های فرهنگی سنتی در تور نوروز مارماریس

در روز عید نوروز، مهمانی فراوان، دیدار اعضای خانواده و دوستان و تبادل هدایا است. طیف گسترده ای از نمایش های فرهنگی و سنت ها نیز برگزار می شود. به کودکان اغلب اسباب بازی های کوچک داده می شود و به طور سنتی با تخم مرغ های رنگارنگ بازی می کنند. خانواده ها و درون جوامع یک وعده غذایی نمادین را به اشتراک می گذارند که اغلب شامل برنج پخته شده و سبزیجات همراه با بسیاری از مواد محلی است. در قرقیزستان، این غذا یک مراسم عمومی است و مناطق مشخصی در شهرها برای تهیه نوروز کججه یا چون کجه، نوعی سوپ که از گوشت گاو درست می شود، در نظر گرفته شده است.

یکی از سنت های رایج، تهیه سفره نوروزی است که روی آن تعدادی اشیاء نمادین قرار می گیرد. در حالی که این سفره ها از منطقه ای به منطقه دیگر کمی متفاوت است، اما رایج ترین ویژگی ها عبارتند از: آب، شمع، جوانه سبز (یا سبزه)، سمنو، آینه، تخم مرغ و میوه های مختلف درست می شود. این اشیاء نماد پاکی، روشنایی، فراوانی، شادی و باروری برای سال جدید است.

آداب و رسوم نوروز در ترکیه

مردم هر شهر بر اساس آداب و رسومی که از پیشینیان دریافت کرده اند، به شیوه ای خاص برای آغاز نوروز آماده می شوند. مردم روستاهای مالاتیا نوروز را به عنوان جشن و جشن پایان زمستان می شناسند. در غازی اهالی نوروز را دختر جوانی می دانند که در 30 اسفند به شرق کوچ می کند، عده ای نیز نوروز را درویشی می دانند که قادر به پرواز است و در 30 اسفند پرواز می کند.
مردم آغری در 30 اسفند مصادف با عید نوروز، فالگیر هستند تا با شنیدن صحبت هایی که از این اثر دریافت می کنند، فال خود را تفسیر کنند و بدانند که آیا نیتشان برآورده می شود یا خیر.
در آن سوی گیر سان، نوروز به مارت بزومو نیز معروف است. در چنین روزی با جمع آوری آب از مناطق مجاور و ریختن آن بر روی حیوانات خود، چنین روزی را به خلق خیر و برکت می گذرانند.

آداب و رسوم نوروز در ترکیه
آداب و رسوم نوروز در ترکیه

مردم ادرنه تشک های قدیمی را آتش زدند و از روی آن پریدند. در این آیین هنگام پریدن از روی آتش، به دنبال سلامتی و دوری از بلایی برای خانواده و اطرافیان است. مسافران تابستانی نیز روز 30 اسفند با افروختن آتش ورود خود را اعلام می کنند و ییلاق نشینان برای خوشامدگویی به مسافران در صورت داشتن بیش از 20 گوسفند یکی از گوسفندان را برای مسافران قربانی می کنند و با تهیه غذا ضیافتی برپا می کنند.

آب و هوا در تور نوروز مارماریس

مارماریس که در ساحل فیروزه‌ای ترکیه واقع شده است، یک تفرجگاه محبوب با آب و هوای مدیترانه‌ای است که تابستان‌های طولانی و گرم و زمستان‌های کوتاه و خنک را برای این منطقه به ارمغان می‌آورد. در تور نوروز مارماریس، دمای هوا به طرز دلپذیری ملایم است، و اگرچه آب و هوای مناسبی برای استراحت در ساحل نیست، اما زمان خوبی از سال برای گشت و گذار و کاوش در مناطق محلی است. ممکن است در ماه اسفند در مارماریس کاملاً مرطوب و بارانی باشد، بنابراین ممکن است لازم باشد یک چتر یا کت ضد آب بپوشید.

تفریح در تور مارماریس
تفریح در تور مارماریس

در این زمان از سال، مارماریس دارای میانگین دمای 13 درجه سانتیگراد است و حداکثر آن در اوج بعد از ظهر به 18 درجه سانتیگراد می رسد. اگرچه می‌تواند به اندازه کافی برای تی‌شرت‌ها در روز گرم باشد، اما در شب دمای هوا به ۷ درجه سانتی‌گراد کاهش می‌یابد، بنابراین ممکن است برای عصرانه‌ها در بارها و رستوران‌های محلی به یک جامپر نیاز داشته باشید. حدود 120 میلی‌متر باران در طول ماه پیش‌بینی می‌شود، بنابراین می‌تواند کاملاً مرطوب باشد و بارش‌های بارانی به طور متوسط در طول 13 روز پخش شوند.

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی