تور نوروز کوش آداسی

نوروز که در آناتولی به نام‌های مختلفی از جمله «Sultan-i Nevruz»، «Nevruz Sultan»، «Mart Dokuzu» (نهم مارس) و «Mart Bozumu» (زمان برداشت در ماه مارس) شناخته می‌شود، سنت پر جنب و جوش در جامعه ترکیه هنوز زنده است. بسیاری از گردشگران ایرانی برای گذراندن تعطیلات 13 روزه نوروزی خود به شهرهای ترکیه می آیند شما نیز در تور نوروز کوش آداسی سنت های مردم ترکیه را از نزدیک ببینید.

سلاطین عثمانی برای نوروز اهمیت زیادی قائل بودند، زیرا با ارائه متون کوتاهی به نام نوروزیه مورد استقبال قرار گرفتند. در این روز منجم اعظم سلطان تقویم جدید را به او تقدیم می کرد و پاداش مالی که در آن مناسبت دریافت می کرد به «نوروزیه بهشیسی» معروف بود. شیرینی هایی به نام نوروزیه توسط پزشک اعظم کاخ با ادویه های مختلف تهیه می شد و به خانواده و نزدیکان سلطان تقدیم می شد. اینها که مخصوص آن روز ساخته شده اند، در کاسه های چینی پوشیده شده عرضه می شوند. به این کاسه ها یک تکه کاغذ که نشان دهنده زمان خوردن اینها در روز عید است که توسط طالع بینی ارشد تعیین شده است وصل می شود.

نوروز در کوش آداسی
نوروز در کوش آداسی

ترکمانان تاهتاجی

در میان ترکمانان تاهتاجی (چوب‌کار) که نام خود را از کار با چوب گرفته‌اند، جشن نوروز در نهم اسفند به سبک قدیمی و به نام سلطان نوروز برگزار می‌شود. این جشن در 22 تا 23 مارس، زمانی که ترکمانان تاهتاجی به ارتفاعات بالا می روند، جشن گرفته می شود. نوروز از نظر ترکمانان تاهتاجی به عنوان روزی است که در آن جشن به یاد مردگان برگزار می‌شود. 

19 مارس، روز قبل از عید نوروز، زمان پذیرایی از نوروز است و به تدارکات نوروزی مانند نظافت خانه ها یا تهیه غذا اختصاص دارد. شیرینی با اسفناج، تخم مرغ رنگ شده با پوست پیاز، نان شیرینی نازک، شیرینی برمه، آب نبات، نخود سوخاری و لذیذ ترکی از جمله غذاها و تنقلاتی است که در روز نوروز سرو می شود. در همین حین، اقوام و همسایه ها شروع به دیدن یکدیگر می کنند.

در 23 مارس، مردم زود از خواب بیدار می شوند. با لباس نو و با غذاهایی که از قبل تهیه کرده اند به قبرستان ها می روند. در قبرستان، مردم در حال نوشیدن قهوه گپ می زنند. همه باید قبرهای نزدیکان را زیارت کنند و در آنجا قهوه یا چای بنوشند. بعداً مردم دور هم جمع می شوند تا غذا بخورند. هنگام صرف غذا، مردم آلات موسیقی می نوازند و آوازهای عامیانه می خوانند، تاب از درختان آویزان می شوند و بچه ها بادبادک هایی را به پرواز در می آورند که به آن «بایرک» (پرچم) می گویند.
بعد از ظهر، زنان رسم دیگری به نام «حک اولستیر» (تقسیم مساوی) را با گذاشتن پیش غذا در یک بشقاب بزرگ انجام می دهند. این پیش غذاها به افرادی که جلوی خانه قدم می زنند تقدیم می شود و در مقابل دریافت کنندگان، شعار «امیدوارم به روح مردگان کمک کند» سر می دهند. پس از صرف غذا، اعضای خانواده یکی یکی سنگ قبرها را می بوسند و قبرستان را ترک می کنند.

عصر، همسایه ها و اقوام به خوردن و آشامیدن و گپ زدن تا صبح ادامه می دهند. در این تعطیلات همه شاد هستند. گناهان دیگران بخشیده می شود. شرکت در جشن ها الزامی است و کسانی که در این جشن شرکت نمی کنند توسط اهالی روستا طرد می شوند.

بهترین زمان برای بازدید از کوش آداسی
بهترین زمان برای بازدید از کوش آداسی

یوروک ها در تور نوروز کوش آداسی

در میان یوروک ها (مردم چوپان کوچ نشین در آناتولی)، نوروز به معنای پایان زمستان و آغاز بهار است. این جشن در 22 مارس در روستاها و فلات های مرتفع برگزار می شود، اگرچه اگر این روز یکشنبه نباشد، در شهرها در اولین یکشنبه پس از عید نوروز جشن گرفته می شود. در صبح روز 22 مارس، روستاییان شروع به حرکت به سمت فلات می کنند. کسانی که زودتر به آنجا می‌رسند و در ساختمان‌هایی به نام داور اوی (گاوخانه) مستقر می‌شوند، از اقوام و همسایگان روستا استقبال می‌کنند. هنگامی که گروهی که قبلاً در فلات قرار دارند و روستائیان وارده به هم می رسند، با شلیک یک گلوله تپانچه به یکدیگر سلام می کنند و می گویند: “نوروز مبارک و بذر شما برای شما فراوان و خیر باشد.” مهمانان ورودی در چادرها مستقر می شوند و با نوشیدنی سرو می شوند. گوشت حیواناتی که اخیراً توسط صاحبان قربانی شده اند به صورت دسته جمعی خورده می شوند. در میان یوروک های اهل سنت، مردم در نمازهای جمعی شرکت می کنند و با هم خدا را شکر می کنند. سرگرمی توسط جوانانی که آوازهای محلی می خوانند و بازی می کنند برگزار می شود و این امر تا پاسی از شب ادامه دارد.

شب نوروز را مردم شرق آناتولی مقدس می دانند. اعتقاد بر این است که همه موجودات زنده و غیر زنده در آن شب خدا را عبادت می کنند. در آن روز، سرنوشت یکساله و غذای هر فرد مشخص می شود. همه لباس های خوب می پوشند و برای سال جدید آماده می شوند، در خانه ها غذا تهیه می شود، بازدید انجام می شود و مردم به فقرا کمک می کنند. در شب قبل از 26 اسفند، سرپرست خانوار به تعداد اعضای خانواده سنگ های کوچک جمع می کند و در لبه بیرونی دودکش خانه قرار می دهد. تصمیم گرفته می شود که کدام سنگ نماینده کدام فرد باشد. هنگامی که سنگ ها در صبح روز جشن بررسی می شوند، وجود یک کفشدوزک زیر هر یک از آنها به معنای خوش شانسی برای فرد مورد نظر است. به روشی مرتبط، اعتقاد بر این است که کل خانواده در خوشبختی آن فرد سهیم خواهند بود.

سنت دیگری که در برخی از مناطق آناتولی در ماه مارس مشاهده می شود، سنت “چهارشنبه سیاه”، اولین چهارشنبه ماه مارس است. در این زمان مراسم مختلفی برپا می شود و غذاهای مختلفی به صورت اشتراکی تهیه و خورده می شود. در همان شب، جوانان آرزو می کنند و سعی می کنند از بیرون درب ورودی به خانه های همسایه های خود گوش دهند. کار کردن با شیر در سکوت کامل یکی دیگر از سنت های رایج است. در این زمان در قارص و مناطق اطراف آن، اعمال سنتی مانند گوش دادن به درها و “باکا-باکا” (دودکش-دودکش) انجام می شود. اعضای خانواده به هر کسی که شال را از دودکش پایین می اندازد میوه می دهند.

تعطیلات نوروزی در کوش آداسی
تعطیلات نوروزی در کوش آداسی

نوروز در ادرنه

در ادرنه، در جشن‌های نوروزی که در 22 مارس برگزار می‌شود، مردم به مکان‌های پیک نیک می‌روند و تشک‌های کاهی قدیمی را می‌سوزانند و از روی آن می پرند. کرکلارلی نوروز را به عنوان نهم مارس جشن می گیرد که مردم غذاهای مختلفی را تهیه می کنند و به پیک نیک می روند.
با وجود تفاوت‌هایی در عمل، نوروز به یک جشن سنتی تبدیل شده است و در میان جوامع ترک آسیای مرکزی، در ایران، آناتولی و بالکان در تاریخ‌های مشابه و به دلایل اجتماعی و خاص برگزار می‌شود.

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی