تور نوروز هند

پس از فتح مسلمانان در قرن هفتم، بیشتر زرتشتیان ایرانی به هند گریختند. امروز، نوادگان آنها، پارسی‌ها، هنوز آیین زرتشتی را انجام می‌دهند و «نوروز» را جشن می‌گیرند که شما نیز در تور نوروز هند می توانید شاهد آن باشید. سایر اقلیت‌هایی که این مناسبت را جشن می‌گیرند عبارتند از قوم اویغور ترک چین و لزگین‌ها و تاتارهای جنوب روسیه و همچنین اقلیت‌هایی در بخش‌هایی از بالکان، مغولستان، پاکستان و بنگلادش. کشورهای دیاسپورا در سراسر جهان نیز میزبان جشن های مفصلی هستند که به لطف جمعیت قابل توجه ایرانی-آمریکایی این کشور، بسیاری از آنها در شهرهای سراسر ایالات متحده یافت می شوند.

روز جهانی نوروز توسط سازمان ملل متحد اعلام شد و نشان دهنده اهمیت جهانی این مراسم است که جایگاهی مرکزی در خانه ها و جوامع بسیاری از مردم در سراسر جهان دارد. جوامعی که نوروز را انجام می دهند در ایران، هند، پاکستان، افغانستان، عراق و سراسر آسیای مرکزی و همچنین در بریتانیا، اروپا، ایالات متحده آمریکا و از طریق جوامع دیاسپورا در سطح بین المللی زندگی می کنند. جشن‌های نوروزی بسیار متفاوت هستند، اما اغلب بر تولد دوباره، تجدید، شروع جدید، گذراندن وقت با خانواده و دوستان و جشن بهار در فضای باز متمرکز هستند. نوروز که در فارسی به معنای «روز نو» است، برای حداقل 3000 سال جشن تجدید و آغاز بهار را جشن گرفته است.

نوروز در هند
نوروز در هند

از دین ایرانی زرتشتی سرچشمه گرفته است که به خاطر آتشکده هایش معروف است و بسیاری از سنت های مرتبط با نسخه های این جشن شامل آتش می شود. امپراتوری ایران آن را در خارج از سرزمین های ایرانی امروزی ایران، افغانستان و تاجیکستان تا قفقاز، آسیای مرکزی و خاورمیانه گسترش داد.

امپراتوری های بعدی عثمانی و مغول مؤلفه هایی از فرهنگ ایرانی را پذیرفتند و تعطیلات را به ترتیب در بالکان و هند امروزی و پاکستان گسترش دادند. مهاجران از ایران هزار سال پیش این سنت را به زنگبار، جزیره ای در تانزانیا آوردند و مردم محلی آن را پذیرفتند و به تعطیلات مواکا کوگوا اقتباس کردند. کشورهای دیاسپورا در سراسر جهان نیز میزبان جشن های بزرگ هستند.

در حالی که این تعطیلات عمدتاً سکولار است، نوروز برای زرتشتیان و بهائیان – که سال نو را برای آنها جشن می گیرد – و صوفیان، اسماعیلیان و برخی دیگر از مسلمانان شیعه – به دلیل همراهی با امام علی، اولین امام شیعیان، اهمیت مذهبی دارد.

در سنت‌ها، نوروز به‌عنوان تعطیلاتی برای لذت بردن در کنار خانواده انجام می‌شود. تمیز کردن خانه و رنگ کردن تخم مرغ نیز در بسیاری از کشورها رایج است.

جشنواره ها در تور نوروز هند

جشنواره ها بیانگر احساس شادی و نشاط انسان است. از کشمیر تا کانیاکوماری، هند یک کشور متحد است که در آن مردمی که به دنبال دین های مختلف هستند، از فرهنگ و روش های متفاوت پیروی می کنند، در کنار هم زندگی می کنند و جشنواره های بسیاری را جشن می گیرند. هند همچنین کشوری است که در آن تغییرات طبیعت به عنوان تولد دوباره طبیعت جشن گرفته می شود و از زمان به عنوان جشنواره سال نو لذت می برند.

هر ایالت هند به دلایل مختلف و باورهای مرتبط از جشن سال نو لذت می برد و این جشن دارای ارزش های فرهنگی و مذهبی مختلفی است. بهشت هند که در آن طبیعت همه زیبایی ها را به صورت یخ به کوه ها، دره ها، گیاهان و جانوران بر تن کرده است. در اینجا جشن سال نو به نام «نوروز» برگزار می‌شود که توسط مسلمانان شیعه و همچنین جامعه پارسی هند جشن گرفته می‌شود. جشن نوروز توسط جامعه پارسی هند، ایران، کشورهای همسایه هند و همه کشورهای جهان برگزار می‌شود. سایر کشورهایی که فارسی در آنها صحبت می شود، در تاریخ 21 مارس هر سال.

جشنواره ها در تور نوروز هند
جشنواره ها در تور نوروز هند

نوروز نشان دهنده قدرت مثبت بودن بر منفی بودن است. در این روز فرد باید مراقب رفتار و تفکر مثبت و منفی خود باشد و سعی کند با همه چیز مثبت به فرد بهتری تبدیل شود.

اهمیت و تاریخ نوروز

بیشتر مفاهیم باستانی در مورد نوروز از تاریخ ایران  آمده است. مفهوم تاریخی رخداد نوروز با داستانی فارسی همراه است. در زمان حکومت جمشید، مردم پادشاهی ایران با شرایط اقلیمی سخت و توفی مواجه شدند و 3 سال اثر طوفان مداوم را با مشکلاتی سپری کردند و پس از آن در روزی که پس از زمستان های سنگین، روز فصل بهار آغاز می شد، مردم از وضعیت خود خارج شدند. خانه ها و به استقبال هوای جدیدی رفتند که بعد از همه تاریکی ها روز روشنایی بود. از این روز به عنوان «نوروز» یاد می‌شود و پس از آن هر ساله مردم در اولین روز بهار جشن نوروز را جشن می‌گیرند. ارجاع این داستان با بازخوانی این موضوع در کتب معروف فرهنگ و تاریخ ایران معتبر است. اولین کتابی که به این داستان اشاره شد، حماسه «شاهنامه» نوشته شاعری معروف «ابوالقاسم فردوسی» و کتاب دیگر «نوروزنامه» حکیم عمر خیام است.

تاریخ همچنین می گوید که ایرانیان از قدرت مثبتی که در ایام نوروز به دست آورده بودند برای مقابله با جنگ ها، تمدن ها و مدرن سازی هایی که در زمان های قدیم رخ می داد، استفاده می کردند، به این معنی که نوروز جشنی باستانی است که از سال ها پیش برگزار می شود. پارسی برای برابری، آزادی و عدالت جنگید، جایی که جشنواره نوروز به عنوان کاتالیزوری برای تقویت توانایی ها و منبع تشویق کار کرد.
 
اکنون نوروز به بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ منطقه آسیای مرکزی تبدیل شده است. نوروز جشن کشورهای آسیای میانه است و این فرهنگ ایرانی شرق در کشمیر توسط بزرگانی چون شاه حمدان (ره)، بلبل شاه (ره)، میر شمس الدین عراقی (ره) و دیگران پرورش یافته است. ابریشم کشمیری و ایران سیجیر عوامل پیوند کشمیر و شرق آسیا هستند. از این رو، فرهنگ و اقتصاد کشمیر جشن نوروز را در کشمیر به عنوان یک سنت آغاز کردند. در کشمیر جشن تولد شاهزاده علی محمد در روز نوروز یکی دیگر از دلایل برگزاری این جشنواره است.
اهمیت و تاریخ نوروز
اهمیت و تاریخ نوروز
 

مراسم در تور نوروز هند

نوروز مجموعه ای از احساسات، مفاهیم، حقوق و احساسات مثبت است. این روز درباره صداقت و تعامل، صلح و رفاه، عدالت و شادی است. توسط جامعه و برای جامعه جشن گرفته می شود. روز شروع به نام نوروز نامیده می شود که از آن روز جشنواره شروع می شود. در این روز مسلمانان در مسجد و پارسیان در آتشکده دعاهای ویژه ای انجام می دهند. پس از نماز، مردم در آغوش می گیرند، سر یا دست ها را می بوسند و با گفتن «سال مبارک»، «نوروز مبارک» به یکدیگر سلام می کنند. این جشنواره به مدت 9 روز ادامه دارد که در آن مردم لبخند بر لبان خود می نشانند و در دل خود سرشار از شادی می شوند و با دیدار با یکدیگر احساس شادی را می پراکند. مردم لباس های نو می پوشند، هدایا و شیرینی ها را رد و بدل می کنند. آنها به خانه دیگران می روند تا آرزو کنند که در آن غذاها و شیرینی های خوشمزه سرو شود و از مهمانان پذیرایی شود. فرزندان خانواده با هدایایی از اعضای بزرگتر خانواده عیدی می گیرند. مردم همچنین خانه خود را با وسایل دکوری مصنوعی تزئین می کنند. پارسی ها کوستی و کلاه طلایی و نقره ای می پوشند.
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی